Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slevy, které nejsou slevami

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Na lákavé letní slevy se zaměřili kontroloři České obchodní inspekce (ČOI). Chtěli zjistit, jestli obchodníci své zákazníky neuvádějí v omyl a zda dodržují zákon.

„Analýza letních slev ještě stále probíhá. Zatím Česká obchodní inspekce provedla 74 kontrol, u 27 obchodníků, tedy více než třetiny, zjistila nedostatky,“ řekl LN mluvčí ČOI Marek Ženkl. „Inspekce poté udělila na místě čtyři blokové pokuty do výše pěti tisíc korun. U zbytku hříšníků jsme zahájili správní řízení,“ dodal Ženkl.

Nejčastějším a trvalým problémem je podle ČOI hlavně rozdíl v cenách, které zákazník najde na regálu, a v ceně, kterou potom obchodník naúčtuje u pokladny. Mezi další závady podle Ženkla patří i nesprávné účtování, kdy obchodník například zákazníkovi naúčtuje jiný výrobek či nesprávně položky sečte. Místy jsou prodávány i rizikové výrobky.

Hlavní prohřešky obchodníků
* Jiná cena v prodejně a jiná účtovaná na pokladně

*Neuvedení původní ceny, ze které se počítala sleva

* Účtování jiného druhu zboží na pokladně, než si zákazník vybral

* Nezlevněné zboží v regálu či na stojanu označeném „sleva“

Prohřešky se opakují
Nálezy inspekce potvrzuje i mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Ivana Picková. „Letos získáváme dojem, že loňské prohřešky se opakují. Obchodníci nic nového nevymysleli, ale ani se nepolepšili,“ řekla LN Picková. „Klasikou je zatajení původní ceny a špatné počítání slevy. Nepoctiví obchodníci sázejí na to, že třicetiprocentní sleva z částky třeba 789 korun se bez kalkulačky počítá špatně,“ uvádí Picková.

V případě, že zákazníci zjistí ze strany obchodníka pochybení, radí ČOI požadovat nápravu. „Cena, za kterou si spotřebitel vybral zboží v prodejně, musí být samozřejmě účtována také u pokladny. V opačném případě je třeba domáhat se nápravy ihned na místě,“ řekl Ženkl. Pokud prodávající odmítne naúčtovat správnou cenu nebo vrátit rozdíl, je podle jeho slov namístě kontaktovat příslušný inspektorát ČOI.

Zákon inspekci umožňuje uložit obchodníkům až pětimilionovou sankci, v závislosti na závažnosti deliktu. Inspekce to ale nevyužívá a zatím uděluje jen menší pokuty. „Nejvyšší letošní pokuty byly ve výši třiceti až padesáti tisíc korun,“ uvedl Ženkl.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...