17. června 2009 17:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slevy na sociálním pojištění prošly Senátem, podnikatelům se uleví

Podnikatelé zřejmě získají dočasné slevy na sociálním pojištění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatelé zřejmě získají dočasné slevy na sociálním pojištění. | foto: Shutterstock

PRAHA Zaměstnavatelé zřejmě získají dočasné slevy na sociálním pojištění. Opatření má podle vlády snížit náklady na pracovní sílu a zajistit udržení pracovních míst.Snížení odvodů přináší novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení, kterou vláda předložila jako jedno ze svých opatření na zmírnění dopadů hospodářské krize. Novelu, kterou dnes schválil Senát, nyní dostane k podpisu prezident.

Slevy na pojistném za své zaměstnance budou moci zaměstnavatelé využít podle novely jen do konce příštího roku. Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka senátorům řekl, že snížení je navrženo ve výši 3,3 procenta rozdílu mezi 1,15násobku průměrné mzdy a vyměřovacím základem zaměstnance.

Uvedený násobek průměrné mzdy představuje podle ministra pro letošní rok zhruba 27.100 korun, výše slev při minimálním mzdě 8000 korun tak bude představovat celkem 631 korun. "Při mzdě ve výši 15.000 korun sleva bude činit 400 korun," uvedl Šimerka. Cílem novely je tedy podpořit zaměstnatelnost nízkopříjmových skupin zaměstnanců, jejichž pracovní místa jsou nejvíce ohrožena. Novela by mohla pomoci zachránit až 70.000 pracovních míst, uvedl ministr.

Sociální demokraté by spíše zadávali veřejné zakázky

Dále uvedl, že výběr sociálního pojištění se kvůli navrhovaným slevám sníží o 18 miliard korun. Právě o to opírali svou kritiku vládní předlohy sociální demokraté. Podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) bude muset stát do pojištění prostředky dodat. Lepší by podle Štěcha bylo, kdyby stát zajistil práci formou veřejných zakázek. "Žádná sleva na dani podle mně ještě pracovní místa nevytvořila a nevytvoří," prohlásil.

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha nicméně ještě před hlasováním uvedl, že vzhledem k dohodě své strany s ODS o prosazení protikrizových opatření sociální demokraté umožní schválení novely. Očekává, že podobně se ODS zachová v případě zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, kterým chce ČSSD mimo jiné zavést šrotovné. Senát by tuto normu mohl projednávat ještě dnes večer.

Vládní novelu nakonec podpořilo 53 z 61 přítomných senátorů včetně 15 sociálních demokratů; proti byli pouze tři senátoři ČSSD včetně odborářského předáka Štěcha.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)