19. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tomu slibu se dalo věřit, hájí se novinář, který udělal reklamu podvodníkovi

Podvodník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvodník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podle cifršpionů ministerstva vnitra se postaral o reklamu podvodníkovi „Honzovi Pospíšilovi“, který měl vyloudit od důvěřivých lidí 2,6 milionů korun. Jako jedinému totiž podvodník s vymyšleným jménem skutečně vrátil dvojnásobek peněz, který novinář „dobrodinci“ zaslal. "Jsem poctivý novinář, projekt nešlo hned na začátku odsoudit," říká Jiří Hovorka v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Hovorka o případu „Honza Pospíšil“ informoval na podzim na serveru Aktuálně.cz. Rozhodl se tento projekt vyzkoušet na vlastní kůži a Pospíšilovi zaslal 100 korun. Podle Finančně analytického úřadu je jediným, kdo skutečně obdržel dvojnásobek svého vkladu.

„Vyjma platby zmíněnému novináři (200 korun) neposlal Honza Pospíšil zpět žádnou platbu. Proč právě tomuto novináři, který se následně svým článkem postaral tomuto podvodníkovi o reklamu, by asi také mělo zajímat orgány činné v trestním řízení,“ stojí ve zprávě FAÚ.

Kdo je Honza Pospíšil?

Na přelomu září a října spustil neznámý muž vystupující pod jménem Honza Pospíšil webovou stránku honzapospisil.cz, na níž sliboval, že každý, kdo na jeho účet pošle částku od jedné do tisíce korun, bude odměněn navrácením částky dvojnásobné.

Od počátku se spekulovalo, zda jde o podvod nebo „jen“ virální reklamní kampaň.  Za krátkou dobu se Pospíšilovi podařilo vybrat na 2,6 milionu korun. Finančně analytický útvar ale nechal jeho bankovní účty vytvořené na falešné doklady zablokovat.

Lidovky.cz: Co říkáte na to, že figurujete ve výroční zprávě FAÚ, který se zabývá mimo jiné finanční kriminalitou?
Myslím si, že je v pořádku, že upozorňují na takovýto případ, ale úplně se mi nelíbí, jakým způsobem to podávají. Hrozně zlehčují to, jak si údajný Honza Pospíšil o peníze řekl. Bylo to tak, že se objevil nějaký web, který působil celkem důvěryhodně, a tvářil se jako guerillová reklamní kampaň. Měl rozumně napsané podmínky, dalo se tomu uvěřit. Navíc se mnou Pospíšil komunikoval celkem profesionálně. Není to tak, jak píše FAÚ, že to byl evidentní podvod a blbec novinář se toho chytil a udělal tomu reklamu. Navíc naznačují, což by mě mělo nejvíce pohoršovat, že jsem se na tom podílel.

Lidovky.cz: Vaše motivace poslat peníze byla tedy jaká?
Moje motivace byla prostě napsat článek, že je tady web, který říká, že lidem rozdá deset milionů jen za to, že mu pošlou peníze. Když jsem psal onen původní článek na Aktuálně.cz, který oni teď označili za reklamu, projekt Honzy Pospíšila vypadal celkem seriozně a důvěryhodně, na druhou stranu v tom samém článku už bylo upozornění České spořitelny, která jasně říkala, že nedoporučuje lidem peníze posílat. Pak tam bylo vyjádření hotelu a kasína, na jejichž adrese měl Pospíšil sídlit, a ti všichni návaznost na  tento projekt popírali. Vzhledem k charakteru projektu to mohlo totiž být spojeno s hazardem. My jsme tedy tohle vzali a prohlídli jsme to. Chci tím říct, že za tím byla poctivá novinářská práce. Já jsem na tom dělal týden a snažil jsem se jít do hloubky. Nemohl jsem tedy napsat hned na úvod, že je to podvod, když to, že to je podvod, zřejmé nebylo.

Lidovky.cz: A jak si tedy vysvětlujete, že jste jediný, komu byly peníze vráceny? Zjistil si údajný Pospíšil to, že jste novinář, a vycítil šanci na reklamu?
To asi tak je. Když se podíváte na ten text, není tam napsáno "hele, ono to funguje, poslal jsem peníze a on mi je vrátil". Píše se tam, že v těch bankách je účet, který opravdu nese jméno Jan Pospíšil, protože mně se platba s tímto podpisem skutečně vrátila. Proto jsme jeho identitu ověřili u banky. Tato indicie pak byla vyvrácena, protože se zjistilo, že to založil na falešné doklady, ale v době, kdy jsem to psal, ověření identity nebylo zpochybněno. Nebyl tedy důvod se domnívat, že za tím nestojí reálná postava.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Výroční zpráva Vás ale nepřímo obviňuje z podílu na podvodu, jak se k tomu postavíte?
To nemám vůbec promyšlené. Radost z toho samozřejmě nemám. Předpokládám, že se mi ozvou policisté. To je ale věc, které moc nerozumím. Když jsem s tím člověkem komunikoval a je to popsané ve veřejně přístupných článcích, jak to, že se mi vyšetřovatelé ještě neozvali? To, že jsem tomu člověku udělal reklamu, to mi říkají čtenáři a vyčítají mi to ti, kteří tam poslali peníze. Na druhou stranu jsem na to upozornil banky a ony na to zareagovaly tak, že peníze ještě ten den zablokovaly. Takže je to tak, že ty peníze, jakmile policie ukončí vyšetřování, lidé dostanou zpátky.

Lidovky.cz: Takže jste namísto reklamy spíš přispěl ke konci tohoto pochybného projektu?
Nepopírám to, že kdybych o tom nenapsal, tak tam má daleko méně peněz. V momentě, kdy na takovou věc upozorníte, přečtou si to desítky tisíc lidí a peníze mu tam pošlou. Přečetli si totiž jen headline a první odstavec a dál už je to nezajímalo, to je prostě přirozené. Na druhou stranu - kdybych na to neupozornil, přijde mu méně peněz, ale zas by ty peníze, které přišly, nebyly zablokované. 

okaOndřej Kopřiva, mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!