22. července 2016 10:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slováci mají nejdražší potraviny ze zemí visegrádské čtyřky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Slovensko patří v Evropské unii k zemím s nejlevnějšími potravinami a nealkoholickými nápoji. Ve srovnání s ostatními státy z takzvané visegrádské čtyřky (ČR, Maďarsko, Polsko) jsou však ceny v zemi pod Tatrami nejvyšší.

Vyplývá to z analýzy slovenské Poštové banky. Tento údaj zajímavý i z toho důvodu, že Slovensko patří mezi nejčastější turistické cíle Čechů.

„V Česku a Maďarsku najdeme na cenovkách potravin přibližně o desetinu nižší sumy než u nás. A v Polsku jsou potraviny a nealkoholické nápoje až o 30 procent levnější. Je tedy zřejmé, že Slovákům z příhraničních oblastí se nákupy u sousedů skutečně vyplatí,“ uvedla banka, která vycházela z údajů za minulý rok.

Upozornila ovšem, že při nákupní turistice je třeba vzít v úvahu náklady na dopravu a směnný kurz.

Slovákům se podle analýzy vyplatí v Polsku nakoupit jakékoliv potraviny. V Česku ve srovnání se Slovenskem jsou levnější hlavně oleje a tuky, chléb a pečivo, nealkoholické nápoje, ale také ovoce a zelenina či mléko, sýry a vejce. Naopak maso a ryby byly v České republice dražší, v Maďarsku pak mírně levnější než na Slovensku.

V rámci EU mělo podle banky nižší ceny potravin než Slovensko sedm dalších států. Kromě Česka, Maďarska a Polska také Estonsko, Litva, Bulharsko a Rumunsko. V průměru v celé EU byly potraviny o třináct procent dražší než na Slovensku.

ČTK