11. ledna 2008 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slováci, nespěchejte s eurem

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Michal DoležalČTK

BRATISLAVA  Během své včerejší návštěvy Bratislavy varoval český prezident Václav Klaus Slováky před unáhleností v přijímání eura, které má začít na Slovensku platit od příštího roku. „Předpokládám, že slovenští ekonomové a politici udělali velmi dobré propočty a jsou přesvědčení o tom, že učinit takový krok je správné,“ prohlásil Klaus

Jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič kontroval poznámkou, že k rozhodování o přijetí eura je nezbytné politické odhodlání.

„Odvážnému štěstí přeje, pane prezidente,“ reagoval s úsměvem na skeptické Klausovy poznámky slovenský prezident.

„Když se skočí, musím vědět, kam dopadnu,“ ukončil krátkou slovní eurovýměnu český prezident. Ačkoliv svoje varování vyřkl během dvoudenní oficiální návštěvy Slovenska, Klaus zdůraznil, že se jedná o jeho vlastní hodnocení.

„Jako ekonom, ne jako prezident, si myslím, že je to příliš odvážný krok... ale je to na vás,“ prohlásil Václav Klaus.

Přestože vláda slovenského premiéra Roberta Fica a Národní banka Slovenska plánují zavést euro od začátku roku 2009, Slováci mají podle nejrůznějších průzkumů ke společné evropské měně poměrně zdrženlivý postoj. Václav Klaus v Bratislavě poznamenal, že Česká republika je v záležitosti budoucího přijetí eura opatrnější a uvědomuje si i výhody delšího zachování vlastní měny.

Česko původně odhadovalo, že se mu podaří zavést euro v roce 2012. Aktualizovaný konvergenční program však se žádným datem nepočítal a guvernér centrální banky Zdeněk Tůma nedávno odhadl, že Česko by mohlo přijmout evropskou měnu v roce 2019.

Zdrženlivý postoj vyjádřil prezident Klaus i v diskusi o nové reformní smlouvě Evropské unie, kterou zástupci „sedmadvacítky“ schválili loni v prosinci a kterou nyní čeká ratifikace v obou národních parlamentech.

Klaus na adresu smlouvy pronesl několik kritických poznámek, například že otazníky podle něj budí přesun kompetencí z národních států do Bruselu či změny hlasovacího systému na většinový. Vyloučil však, že by bránil ratifikaci smlouvy v Česku, protože česká vláda se smlouvou souhlasila.
ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.