Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slováci, nespěchejte s eurem

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Michal DoležalČTK

BRATISLAVA  Během své včerejší návštěvy Bratislavy varoval český prezident Václav Klaus Slováky před unáhleností v přijímání eura, které má začít na Slovensku platit od příštího roku. „Předpokládám, že slovenští ekonomové a politici udělali velmi dobré propočty a jsou přesvědčení o tom, že učinit takový krok je správné,“ prohlásil Klaus

Jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič kontroval poznámkou, že k rozhodování o přijetí eura je nezbytné politické odhodlání.

„Odvážnému štěstí přeje, pane prezidente,“ reagoval s úsměvem na skeptické Klausovy poznámky slovenský prezident.

„Když se skočí, musím vědět, kam dopadnu,“ ukončil krátkou slovní eurovýměnu český prezident. Ačkoliv svoje varování vyřkl během dvoudenní oficiální návštěvy Slovenska, Klaus zdůraznil, že se jedná o jeho vlastní hodnocení.

„Jako ekonom, ne jako prezident, si myslím, že je to příliš odvážný krok... ale je to na vás,“ prohlásil Václav Klaus.

Přestože vláda slovenského premiéra Roberta Fica a Národní banka Slovenska plánují zavést euro od začátku roku 2009, Slováci mají podle nejrůznějších průzkumů ke společné evropské měně poměrně zdrženlivý postoj. Václav Klaus v Bratislavě poznamenal, že Česká republika je v záležitosti budoucího přijetí eura opatrnější a uvědomuje si i výhody delšího zachování vlastní měny.

Česko původně odhadovalo, že se mu podaří zavést euro v roce 2012. Aktualizovaný konvergenční program však se žádným datem nepočítal a guvernér centrální banky Zdeněk Tůma nedávno odhadl, že Česko by mohlo přijmout evropskou měnu v roce 2019.

Zdrženlivý postoj vyjádřil prezident Klaus i v diskusi o nové reformní smlouvě Evropské unie, kterou zástupci „sedmadvacítky“ schválili loni v prosinci a kterou nyní čeká ratifikace v obou národních parlamentech.

Klaus na adresu smlouvy pronesl několik kritických poznámek, například že otazníky podle něj budí přesun kompetencí z národních států do Bruselu či změny hlasovacího systému na většinový. Vyloučil však, že by bránil ratifikaci smlouvy v Česku, protože česká vláda se smlouvou souhlasila.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....