18. dubna 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slováci se zadlužují rychleji než Češi. Bankám ale dluží méně

Zadluženost  - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadluženost - ilustrační | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Zadluženost obyvatel Slovenska v posledních pěti letech rostla rychleji než v Česku, navzdory tomu Češi dluží bankám v průměru více než Slováci. Vyplývá to z analýzy slovenské Poštové banky. Slováci i Češi si berou úvěry hlavně na financování bydlení, v Česku jsou úroky z půjček nižší.

"Navzdory rychlejší expanzi úvěrů se Slováci ve výši dluhu na ekonomicky aktivní osobu ještě stále dívají Čechům na záda. Ekonomicky aktivní Slovák dlužil bance na konci loňska v průměru 6130 eur. Průměrný dluh Čecha byl ale o 13 procent vyšší a představoval 6918 eur, tedy 176 727 Kč," uvedla analytička banky Eva Sadovská.

ČTĚTE TAKÉ:

Celková zadluženost slovenských domácností se mezi roky 2006 a 2011 zvýšila až 2,6násobně, banky v tomto období každým rokem zaznamenaly dvouciferné tempo růstu poskytnutých půjček. V Česku za posledních pět let úvěry občanům vzrostly dvojnásobně.

Češi i Slováci si půjčují hlavně na bydlení

"Slováci i Češi si od bank půjčují zejména na bydlení. Nemalé sumy mají vypůjčeny i ve formě spotřebních úvěrů a do mínusu se dostávají i díky kreditním kartám nebo povolenému přečerpání účtu," poznamenala ekonomka.

Podíl úvěrů na bydlení a spotřebních úvěrů na všech půjčkách byl v Česku ke konci minulého roku mírně vyšší než na Slovensku.

V Česku platíme nižší úroky

Za tyto půjčky Češi platí nižší úroky než Slováci. Na konci loňska byl podle Sadovské spotřebitelský úvěr v Česku úročen sazbou 13,58 procenta, na Slovensku to bylo v průměru 15,50 procenta. Výhodnější úrokové podmínky platily v Česku i na půjčky na bydlení, bylo to 3,94 procenta v ČR oproti 4,85 procenta na Slovensku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na Slovensku jsou klienti peněžních ústavů při splácení úvěrů podle analýzy disciplinovanější. U českých domácností podíl úvěrů v selhání, kam patří například půjčky nesplácené 90 a více dní, ke konci loňska činil 4,9 procenta. Na Slovensku byl tento ukazatel na úrovni 4,6 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz