9. listopadu 2009 15:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slovákům se může o českých platech jen zdát. Mají o třetinu méně

Deset korun Československých | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deset korun Československých | foto: Shutterstock

BRATISLAVA V minulém roce vydělali v EU méně než Slováci už jen Rumuni, Bulhaři a Litevci. A to přesto, že průměrná hodinová mzda rostla na Slovensku celé roky rychleji než v okolních zemích.

Průměrné mzdy v EU za posledních sedm let přepočítal Český statistický úřad a zveřejnil je server Sme. Podle výpočtů byli na chvostu evropské sedmadvacítky loni Bulhaři se mzdou 1,6 eura za hodinu (asi 40 korun), naopak nejvíce si za hodinu vydělali Dánové s 25 eury (asi 650 korun).

Češi se ve srovnání se svými středoevropskými sousedy umístili více než dobře. Se mzdou 5,65 euro na hodinu  (přibližně 150 korun) překonali Slováky (4,1 euro), Maďary (4,3 euro) i Poláky (5,4 euro). V porovnání se západními sousedy si ale Češi už tak dobře nevedou - například v Rakousku si průměrný pracovník vydělá za hodinu 14 euro v Německu pak téměř 17 euro.

Český sen
Našim východním sousedům se může o českých platech jen zdát. Už v roce 2002, od kterého ČSÚ data srovnával, měli totiž nedobrou startovní pozici - za hodinu vydělávali v průměru 2,08 eura (při dnešním kurzu asi 50 korun za hodinu).

Slovákům proto není nic platné, že jejich platy rostly za posledních sedm let téměř nejrychleji v Unii a z původních dvou euro se dostaly až na dvojnásobek. Osmiprocentní nárůsty mezd každý rok, na které jsou Slováci zvyklí, se navíc letos téměř zastaví - podle analytičky Poštovej banky Evy Sadovské slovenské platy reálně vzrostou jen o 1,2 procenta.

Češi profitují zejména z dobré základny. Se mzdou 3,15 euro na hodinu totiž  vydělávali za hodinu o polovinu více než Slováci už v roce 2002. Na vysokou hodinovou mzdu se však nelze dívat jen pozitivně. Vysoké náklady na pracovníka totiž mohou odradit zahraniční investory, kteří by chtěli v Česku zakládat své pobočky.