29. září 2009 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Slovákům zlevní mobilní telefonování, úřad zavádí tvrdou regulaci

Mobil (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobil (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Mobilní telefonování na Slovensku by mohlo zlevnit. Tamní telekomunikační úřad totiž bude regulovat propojovací poplatky, které si mezi sebou účtují telekomunikační podniky.

To by se mohlo projevit v cenách hovorů mezi operátory Orange, T-Mobile a Telefónica O2. ČTK o tom dnes informoval mluvčí tamního telekomunikačního úřadu Roman Vavro. Rozhodnutí úřadu zatím není pravomocné, firmy se proti němu mohou odvolat.

"Operátoři jsou povinni stanovit cenu za ukončení volání v mobilní telefonní síti tak, aby obsahovala pouze náklady spojené s poskytováním této služby a aby do této ceny nebyly započteny i ty náklady, které s touto službou nesouvisejí," uvedl Vavro.

 

Mobily na Slovensku

Největším mobilním operátorem na Slovensku je společnost Orange, dvojkou na trhu je T-Mobile, za kterým následuje nejmladší operátor Telefónica O2.

Úřad zatím nový způsob výpočtu cen neupřesnil, podle mluvčího jej stanoví a zveřejní později.

Slovenský telekomunikační úřad ještě koncem července dočasně stanovil poplatky, které si mají vzájemně účtovat některé podniky. Zvýhodnil přitom nejmenšího operátora na trhu, což je společnost Telefónica O2 Slovakia.

"Očekávaným dopadem uvedených rozhodnutí bude další pokles poplatků za propojení," poznamenal Vavro. Sazby za propojení tvoří podstatnou část ceny hovorů mezi konkurenčními mobilními sítěmi.

Firmy Orange a T-Mobile by měly podle telekomunikačního regulátora mimo jiné nadále umožňovat konkurenci přístup do svých sítí nebo vyhovět požadavku na propojení sítí. "Tyto povinnosti (úřad) uložil rovněž operátorovi Telefónica O2," dodal Vavro.

ČTK