Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejlepší Slováci prchají do Česka, excelují v matematice

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA/BRATISLAVA Největší lákadlo pro slovenské maturanty? Už dvacet let se nemění: české vysoké školy. Slovensko tak každoročně opouštějí tisíce mladých, kteří navíc patří k výrazně nadprůměrným studentům.

Informoval o tom slovenský deník Sme, který článek doplnil rozsáhlou přílohou se statistikami a radami jak studovat v Česku.

Loni se na české školy hlásilo téměř osm procent Slováků, což je o procento více než rok předtím. Toto číslo je dlouhodobě stabilní, přestože populační ročníky na Slovensku slábnou stejně jako v Česku.

Podle Bohumila Kartouse ze společnosti Scio mají Slováci největší zájem o ekonomické obory, na kterých je zároveň jejich podíl největší. Dále je to medicína, humanitní vědy či kulturně a umělecky orientované studijní programy.

Co se týče úspěšnosti v přijímacím řízení, Slováci za Čechy zaostávají o pouhé jedno procento. Svůj vliv na to má zaměření Slováků zejména na prestižní univerzity, kde je pravděpodobnost přijetí nižší, ale také fakt, že si podávají méně přihlášek než Češi.


Zájem o studijní obory v roce 2010
Studijní zaměřeníPočet uchazečůPočet SlovákůPodíl Slováků
Vědy a náuky o kultuře a umění5 47161911,3 %
Zdravotnictví, lékařství a farmacie29 0933 01510,4 %
Humanitní a společenské vědy56 7754 1117,2 %
Přírodní vědy16 6431 1967,2 %
Ekonomické vědy71 8064 9196,9 %
Právní vědy16 5061 1286,8 %
Technické vědy49 1282 8085,7 %
Chemicko-technologické vědy4 4511924,3 %
Zemědělsko-lesnické a veterinární vědy10 4683693,5 %
Nezjištěno6 1741913,1 %
Pedagogika43 7611 0092,3 %

Zdroj: Scio, SME

Společnost Scio, která zajišťuje přijímací řízení pro 35 vysokých škol pomocí svých Národních srovnávacích zkoušek, dokáže porovnat české a slovenské uchazeče i podle kvality.

„Zatímco v nejžádanějším testu obecných studijních předpokladů dosahují slovenští uchazeči relativně shodného průměrného výsledku, v matematice předstihují své české konkurenty významných způsobem,“ uvedl Kartous pro deník Sme.

Podle něj je to dáno tím, že ze Slovenska se na české školy hlásí ti nejlepší uchazeči a jejich počet je nižší, což celkový průměr zvyšuje.

V minulosti budily velké počty Slováků na českých univerzitách vášně zejména mezi neúspěšnými uchazeči či na kolejích, které byly pro mnoho studujících z Česka nedostupné.

Postupem času však došlo ke zvýšení kapacity studijních oborů a k zavedení ubytovacích stipendií, což národnostní třenice značně otupilo.

Čeští politici v minulosti otevřenost českých škol vůči Slovensku vždy hájili tím, že mnoho ze slovenských absolventů v Česku po studiích zůstává a představují tak pro zemi ekonomický přínos.  

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...