18. února 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Smartphony dál obsazují západ Evropy. Má je sedm z deseti lidí

Nová verze smartphonu Samsung Galaxy S4 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová verze smartphonu Samsung Galaxy S4 | foto: Reuters

FRAMINGHAM (USA)  Lidé v západní Evropě si kupují čím dál méně mobilních telefonů. To je první závěr výzkumu americké společnosti IDC. Ten druhý hovoří o tom, že v té samé oblasti rostou prodeje smartphonů. Vlastní je sedm lidí z deseti.

Prodej mobilních telefonů v západní Evropě loni navzdory rekordnímu prodeji klesl zhruba o pět procent na 174 milionů přístrojů. Zaznamenal tak už druhý pokles za sebou. 

Odbyt smartphonů se ale o více než šest procent zvýšil a činil téměř 146 milionů. Jejich podíl na trhu s mobilními telefony tak dosáhl 84 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

„Segment chytrých telefonů loni dosáhl rekordního maxima z hlediska odbytu i hodnoty trhu,“ poznamenal analytik výzkumné společnosti IDC Francisco Jeronimo. „Sedm z deseti lidí v západní Evropě nyní vlastní smartphone,“ dodal.

K růstu prodeje chytrých telefonů podle Jeronima přispívá úspěch nových modelů iPhone 6 a iPhone 6 Plus od společnosti Apple i rozmach levných smartphonů s cenou pod 150 dolarů (zhruba 3 600 korun). 

Jeronimo upozornil, že na evropský trh loni vstoupilo 28 nových značek, které se soustředí hlavně na levné smartphony.

Vedoucí pozici na západoevropském trhu s mobilními telefony si loni udržela jihokorejská společnost Samsung, ačkoli jí odbyt klesl o 21 procent na 61,4 milionu přístrojů. Na druhém místě zůstal americký Apple, který zvýšil odbyt o patnáct procent na 30,9 milionu přístrojů.

Lidovky.cz, ČTK