7. října 2008 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Směnárna „čistí“ výborně

Pachatelé podle policie vyprali nejméně 5,3 miliardy korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pachatelé podle policie vyprali nejméně 5,3 miliardy korun | foto: Lidové noviny

PRAHA Na rozdíl od bank se ve směnárnách nevystavují doklady o převodu peněz. Peníze se tak dají vyprat, myslí si Andor Šándor, bezpečnostní expert.

* LN Jak se vlastně v České republice dají vyprat špinavé peníze?

Dá se to dělat třeba přes reklamní agentury. Všechno je odvislé od toho, kolik toho chcete vyprat. Pak si musíte zvolit odpovídající prostředek, tak aby to bylo na první pohled legální. Samozřejmě některé restaurace, kasina, herny -to jsou ideální prostředky, kde se dají peníze proprat. Protože tam ta možnost kontroly je malá.

* LN A co například směnárny?

Tam se čistí výborně. Směnárník oficiálně vykazuje mnohonásobně vyšší zisk, než jaký je ve skutečnosti. Nikdo neví, kolik českých peněz bylo směněno za valuty a opačně. Oni to samozřejmě zdaní, tím je vyčistí a peníze se dají používat. Ale nevím, jestli lze takto za čtyři roky vyprat přes pět miliard. To je hodně peněz.

* LN Dá se říct, že je ČR praním peněz proslulá?

Jestliže systém u nás umožňuje praní špinavých peněz, a to je pravda, tak pak k nám přijde kdokoliv, kdo tu má logický kontakt, aby si je tu přepral. Jestli tu fungují nějaké obchody tímto způsobem, pak směňují peníze, jak chtějí, aniž to bylo auditované. Nikdo to tedy nekontroluje. Je tu prostě nabídka, na kterou někdo zareaguje.

* LN Takže organizovaný zločin tu má dobré podmínky?

Pokud k tomu najdou nějaký příběh, aby se tady mohli objevit a fungovat, tak proč ne. Určitě si k tomu nabalí aktivity, které budou svým způsobem legální. Jinak lze těžko ty peníze přepírat. Legalizují se tady peníze z trestné činnosti od prostituce přes drogy, až po pašování zbraní. Ta černá ekonomika jde do sta miliard.

* LN Jde podle vás vyprat pět miliard?

Pokud si policie za tou částkou stojí, tak to má dlouho pod kontrolou. Doufejme, že to budou schopni prokázat. Vypadá to na mezinárodní spolupráci.
dph, Lidové noviny

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.