22. dubna 2009 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

SMS a volání z mobilů v zahraničí zlevní

Muž s mobilem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž s mobilem | foto: MotorolaReprofoto

ŠTRASBURK V Evropské unii od července zlevní zasílání krátkých textových zpráv z mobilních telefonů v zahraničí. Za SMS tak Češi zaplatí maximálně 11 eurocentů, tedy asi tři koruny (cena bez DPH). Rozhodli o tom europoslanci, kteří také stanovili cenové stropy pro volání a využívání datových služeb v zahraničí.

Dnešní rozhodnutí zákonodárného sboru se očekávalo. Už koncem března se totiž českému předsednictví EU podařilo dohodnout kompromis mezi členskými státy a europoslanci na finálním znění nových pravidel. Ta nestanovují přesné limity, nýbrž maximální ceny, které operátoři mohou lidem účtovat.

Za SMS zákazníci bez daně zaplatí při zasílání z jiného státu
sedmadvacetičlenného bloku v přepočtu nejvýše tři koruny, zatímco nyní je to něco kolem osmi korun. U telefonátů by od července měla cena bez DPH za minutu u odchozího hovoru dosahovat maximálně 0,43 eura (11 korun a 60 haléřů) a u příchozího 0,19 eura (přes pět korun). Pro srovnání v současnosti EU omezuje maximální cenu
na 46 eurocentů, tedy 12 korun a 40 haléřů.

Další snížení bude následovat v dalších letech: od července 2010 se bude platit nejvýše 0,39 eura za minutu odchozího hovoru a 0,15 eura za příchozí hovory a o rok později nejvýše 0,35 eura za odchozí a 0,11 eura za příchozí hovor.

Navíc operátoři budou muset také povinně účtovat lidem ceny za roaming za jednotlivé sekundy, i když si budou moci stanovit minimální dobu hovoru a to ve výši půl minuty.

ČTK