Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Smutný rekord. V Česku je bez práce nejvíc lidí v historii země

Nezaměstnanost stále roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost stále roste | foto: Shutterstock

PRAHA V lednu bylo bez práce nejvíce lidí v historii České republiky. Ke konci měsíce jich bylo 629 274. Podle dat Úřadu práce ČR to je o 32 441 více než na konci roku. Nezaměstnanost se tak zvýšila na 8,6 procenta z prosincových 8,2 procenta. Navzdory mírné zimě ovlivnilo nezaměstnanost přerušení některých sezónních prací ve stavebnictví, zemědělství a lesnictví.

"Počet uchazečů o zaměstnání překročil poprvé v historii existence samostatné České republiky hranici 600 tisíc a dosáhl tak dalšího smutného rekordu," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Mírný pokles nezaměstnanosti podle něj lze očekávat až ve druhé polovině letošního roku, kdy by se oživení ekonomiky mělo odrazit i na pracovním trhu. "Celkově však bude o práci nouze, čemuž bude odpovídat i pokračující nízký růst mezd," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 614 870 lidí schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání, přičemž 614 223 lidí bylo ve věku 15 až 64 let. Počet volných pracovních míst se proti prosinci zvýšil o 1216 na 36394 míst.

Práce v Česku

Z hlediska okresů byla v lednu nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ (3,6 procenta), Praze-západ (4,4 procenta), Mladé Boleslavi (4,9 procenta) a v Praze (5,4 procenta). Nejvyšší byla v okresech Bruntál (15,2 procenta),

Jeseník (14,6 procenta), Most (14 procenta), Ústí nad Labem (13 procenta) a Karviná a Znojmo (shodně 12,8 procenta).

Na jedno volné místo tak připadá 17,3 uchazeče, uvedl pracovní úřad. Podle něj se nejvíce lidí uchází o jedno místo na Jesenicku, a to 85,5. Více než 50 lidí připadá na místo i v okresech Bruntál, Karviná a Přerov.

Do evidence úřadu se nově nahlásilo 81 441 lidí bez práce, v porovnání s prosincem jich bylo o 21 701 více. Novou práci získalo 29 573 uchazečů, 2050 z nich ji našlo prostřednictvím pracovních úřadů.

V evidenci úřadů bylo ke konci ledna 297 235 žen, což je 47,2 procenta z celkového počtu nezaměstnaných. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 150 528 uchazečů o zaměstnání, tedy 23,9 procenta všech klientů vedených v evidenci úřadů.

Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí Česko nadále pod evropský průměr. S mírou 6,87 procenta je země o 3,9 procentního bodu pod průměrem EU.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...