17. července 2013 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sněmovna schválila lepší ochranu klientů směnáren

Kufr plný peněz (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kufr plný peněz (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Turistům a klientům směnáren se zřejmě dostane lepší ochrany před nekalými praktikami směnárníků. Umožnit to má nový zákon, který poslanci schválili a odeslali do Senátu. Zákon mimo jiné upravuje, kdo může provozovat směnárenskou činnost, jaké povinnosti musí splnit, aby získal povolení, ale i požadavky na kurzovní lístek a povinnost dát klientovi doklad o směně peněz.

Zákon zřizuje například registr směnárníků, který povede Česká národní banka a který bude dostupný na jejích webových stránkách. Směňovat cizí měny budou smět banky, družstevní záložny, ČNB a také směnárníci, kteří na to budou muset mít povolení právě od centrální banky.

Zákon například nařizuje, že údaje na kurzovním lístku se budou muset uvádět v přiměřené velikosti určitým a srozumitelným způsobem. Směnárna nebude smět směňovat peníze za méně výhodných podmínek pro klienta, než je uvedeno v informaci o kurzech a poplatcích na kurzovním lístku.

Za neoprávněnou směnu až pětimilionová pokuta

Na návrh Heleny Langšádlové (TOP 09) poslanci doplnili do zákona právo České národní banky zkontrolovat toho, kdo je podezřelý, že neoprávněně provozuje směnárenskou činnost. Její návrh rovněž rozšiřuje seznam přestupků i na neoprávněnou směnu peněz. Hrozit by za to měla až pětimilionová pokuta.

Vláda uvádí, že jen za první pololetí roku 2011 zjistila Česká národní banka při 86 kontrolách 117 porušení devizového zákona. Téměř polovina z nich se týkala informování o kurzech a poplatcích.

Lidovky.cz, ČTK