27. února 2007 20:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Snímky nové škodovky prodal Blesku vývojář

PRAHA Dvacet tisíc korun. Tolik získal za tajné snímky nového modelu Škoda Superb externí zaměstnanec automobilky, který je prodal deníku Blesk. Sedmadvacetiletého muže zatkla policie a obvinila ho poškozování cizích práv. Hrozí mu až dva roky vězení, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Podle neoficiálních zpráv se mladík již k činu přiznal. Cena fotografií, které deník zveřejnil před dvěma týdny, byla podle České televize, Primy a Novy 20.000 korun. Muž byl podle smlouvy s výrobcem vázán mlčenlivostí, přesto pořídil poměrně kvalitní snímky nového vozu přímo ve vývojářském středisku automobilky, a následně je prodal Blesku. Podle policie použil zřejmě mobilní telefon.

"Myslíme si, že muž pracoval samostatně a domníváme se, že je odprodal za částku, kterou můžeme nazvat desetitisíce korun," řekl ČT šéf kriminální policie pro Prahu 1 Vladimír Veselý. Podle zástupce šéfredaktora deníku Blesk Romana Schustera byla cena fotografií srovnatelná s částkou, za kterou redakce pořídila fotografie hudebníka Karla Svobody. Za ně chtěli dva policisté z obvodního oddělení v Kostelci nad Černými Lesy 20.000 korun.

"Je to poprvé, co se něco takového podařilo objasnit," řekl ČTK mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Podle něj jde o precedens, který by mohl odradit případné další pachatele.

Zveřejněné fotky mohou ohrozit prodej starého modelu
Škodovka měla podobné problémy například s novým modelem fabie. Pachatele se tenkrát dopadnout nepodařilo. Není vyloučeno, že Škoda bude po vývojáři požadovat finanční náhradu. "Uvidíme, jak bude vyšetřování probíhat dál," komentoval to Černý. Snímky zveřejněné před dvěma týdny prý mohou také ohrozit prodej současného modelu superbu. "Když vidíte něco nového, tak přemýšlíte, jestli počkáte, nebo koupíte stávající," myslí si Černý.

Únik fotografií nového modelu automobilu není žádnou novinkou. V tisku se fotografie připravovaných vozů objevily již několikrát. Kromě zmiňované fabie se to stalo například Citroenu C4 nebo Audi Q7. Podle reklamních odborníků může někdy jít o tzv. řízený únik fotografií, který firmě slouží jako reklama. To však není případ superbu, který automobilka bere vážně a na pachatele podala trestní oznámení.

lidovky, čtk

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!