Pátek 21. února 2020svátek má Lenka -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sobotka chce silnější zbraň na operátory. Možnost opakované pokuty až 50 milionů

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jednal v úterý dopoledne s předsedy Českého telekomunikačního úřadu Jaromírem Novákem a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem o cenách mobilních datových služeb. Sobotka chce ve Sněmovně zrychleně prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou by měl příští týden předložit vládě ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Sobotka chtěl slyšet, zda úřady nepotřebují nové kompetence, aby mohly více zasahovat ve prospěch spotřebitelů.

„Také mne budou zajímat jejich konkrétní plány v této oblasti tak, abychom pokračovali v tlaku na snížení cen za mobilní data a abychom nastavili u nás podobně příznivé prostředí pro spotřebitele, jako je v další zemích unie,“ řekl Sobotka minulý týden novinářům.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chce 15. února vládě předložit novelu, která umožní spotřebitelům rychlejší přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Ceny mobilních dat se však legislativa nedotkne, ministr trvá na tom, že do této záležitosti ani nemůže zasahovat. „Od toho tady máme regulátory ČTÚ a antimonopolní úřad,“ uvedl.

Česká mobilní data patří k nejdražším v Evropě.

Podle ČTÚ by ke snížení velkoobchodních cen dat mohly operátory přinutit vyšší sankce. Zatímco dnes jsou ve výši řádově jednotek milionů korun, v budoucnu by se mohly počítat z ročního obratu firem.

Nové pravomoce ČTU, pokuta 50 milionů a snad levnější data

Po úterní schůzce s Mládkem a šéfy Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže novinářům řekl, že návrh by měl rozšířit pravomoci ČTÚ, který by nově směl místo současných 20 milionů udělit sankci až do výše 50 milionů korun. V souvislosti s přechodem na standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 je podle Sobotky na místě uvažovat o příchodu čtvrtého mobilního operátora.

Výsledkem schůzky byla dohoda, že Mládek do novely, která se soustředí na zkrácení přechodu k jinému operátorovi na 10 dní a přechod na nový standard DVB-T2, vloží i pravomoc ČTÚ udělovat sankce za nedodržování podmínek přidělení frekvence. „To je nový delikt, který úřad nemohl dosud posuzovat,“ řekl Sobotka.

Současně by se měla zvýšit maximální výše udělené pokuty ze 20 milionů korun. „Zvýšili bychom ji na 50 milionů s tím, že ji lze uložit opakovaně, celkově by se tak mohla zvýšit až na 100 milionů korun,“ řekl. ÚOHS by podle premiéra mohl řešit situaci s mobilními daty na základě analýzy, kterou nejpozději do května zpracuje ČTÚ. „Podstatný bude výsledek této analýzy,“ dodal premiér.

Předseda ČTÚ Jaromír Novák by si uměl představit lepší výsledek. „Ale lepší něco, než nic. Náš původní návrh byla možnost stanovit pokutu procentem z obratu,“ dodal.

Podle společnosti T-Mobile budou vyšší pokuty brzdit zavádění nových technologií do Česka. „Vysoké pokuty, které stát a EU stále častěji uvalují na soukromé subjekty, brzdí inovace a podnikání, protože v atmosféře strachu se podniká jen velmi obtížně. Inovace jsou přitom spojeny s vyšší mírou rizika než zavedené, rutinně vykonávané činnosti či oblasti, v nichž je míra investic řádově nižší,“ řekla ČTK mluvčí operátora Martina Kemrová.

Naopak konkurenční Vodafone návrh premiéra uvítal. „Vítáme zájem pana premiéra na funkční konkurenci na mobilním trhu. Vodafone dlouhodobě upozorňuje na problémy se sdílením sítí dvou největších operátorů a na diskriminační přístup ke kmitočtům,“ uvedla mluvčí společnosti Markéta Kuklová.

Sobotka řekl, že situaci řeší, protože Česko patří v Evropě mezi třetinu zemí, kde mají mobilní data nejdražší. „Vláda nemá přímé nástroje, kromě změny legislativy, jak by mohla do nepříznivé situace zasáhnout,“ uvedl. Další tlak na snížení cen by podle něj mohlo přinést to, kdyby stát v souvislosti s přechodem na DVB-T2 nabídl k odprodeji uvolněnou frekvenci 700 MHz a umožnil tak příchod čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...