Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sobotka chce zarazit on-line sázení

Logo internetové sázkové kanceláře Betandwin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo internetové sázkové kanceláře Betandwin. | foto: Reprofoto

Ministr financí Bohuslav Sobotka se pouští do boje proti sázení po internetu. Jeho úřad odeslal podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství k prověření, zda se provozovatelé nepovolených internetových hazardních her nedopouštějí trestného činu.

Současně ministerstvo vydalo pokyny finančním úřadům, aby firmy provozující tento druh hazardu prověřily a zvážily případné udělení pokut. "Naším cílem není někoho zbytečně sankcionovat, ale ochránit společnost před nežádoucími vlivy nekontrolovaných hazardních her na internetu," řekl Pavel Němec, vedoucí Úřadu státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi. Loterie a jiné podobné hry lze provozovat jen na základě povolení, podle Němce musí ten, kdo ho nemá a sázkové hry provozuje, počítat se sankcí.

S názory ministerstva nesouhlasí jeden z internetových provozovatelů, firma Betandwin. "Ostře se ohrazujeme proti tomu, co ministerstvo prezentuje v médiích," říká právní zástupce společnosti Jindřich Rajchl. Podle něj získala firma licenci na provoz sázení v Británii a Německu, což jí po vstupu Česka do EU umožňuje nabízet své služby i zde.

Češi prosázeli 84 miliard
Podle Rajchla umožňuje internetové sázení i rozhodnutí Evropského soudního dvora. "Samo ministerstvo financí ve své důvodové zprávě k novele loterijního zákona uvádí, že je v rozporu s ústavním pořádkem," dodal. Novelou chce ministerstvo zrušit možnost sázek po síti. "Je to jen ochrana státního rozpočtu," kritizuje kroky ministerstva Rajchl.

Sázkové kanceláře krok ministra uvítaly Naopak zástupci českých sázkových kanceláří postup ministerstva bez výjimky vítají. "Je to dobrý krok. Stát to musí buď zakázat a zamezit těmto firmám v obcházení zákona, anebo situaci zlegalizovat a povolit jim to," řekl LN ředitel marketingu sázkové kanceláře Fortuna František Trantina. Podobně se vyjádřily i další firmy.

Internetová konkurence navíc připravuje tuzemské sázkové kanceláře o zisky. "Tyto firmy nám ubírají zákazníky, sledovaná část sázek poklesla o osm až jedenáct procent ročně," sdělil LN Trantina. Současně dodal, že podle zahraničních analytiků odchází z Česka jeden a půl až čtyři miliardy korun ročně.

I kvůli tomu se českým sázkovým kancelářím nedaří tolik jako v minulých letech. V loňském roce se snížil objem sázek o 600 milionů korun na 10,6 miliardy korun, což představuje pětiprocentní pokles. Tato ztráta ovšem zavedené kanceláře bezprostředně neohrožuje. "Podíl internetového sázení na trhu zatím není tak velký," uvedl Mašek.

Pokud by se ministerstvu financí povedlo sázení po internetu zamezit, obrat na českém trhu by se zřejmě ještě zvýšil. To potvrzuje i Ježek: "Po odchodu internetových kanceláří z trhu lze očekávat navýšení tržeb," uvedl.

Nejvýznamnější konkurencí pro domácí sázkové kanceláře jsou společnosti Betandwin se sídlem v Rakousku, maltská firma Expekt a Globet z Velké Británie. Češi v loňském roce za hazardní hry utratili osmdesát čtyři miliard korun.

Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!