Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sobotka chystá obří transakci s ČSOB

Ministr financí Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Bohuslav Sobotka chystá s Československou obchodní bankou (ČSOB) potají obrovskou transakci, která by ve finále mohla připravit stát o miliardy korun.

Sobotka a vedení státní České konsolidační agentury (ČKA) nyní jednají se špičkami ČSOB o tom, jak vyřešit problémové úvěry za zhruba šestnáct miliard korun. Ty zdědila ČSOB po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance (IPB).

Převedla je na konsolidační agenturu a dostala zaplaceno v rámci státních záruk. Podle agentury ovšem ČSOB při správě těchto pohledávek udělala závažné chyby. Hodlá je proto bance vrátit.

Stát by tak měl od ČSOB dostat zpět miliardy korun, které vyplatil na zárukách. Jenže Sobotka a vedení ČKA vedou s ČSOB jednání o tom, jak sporné pohledávky prodat zpět bance za jednu korunu.

Celá transakce má podle důvěryhodných informací LN proběhnout následovně. Banka koupí zpět pohledávky. Zaplatí za ně korunu. Na základě smlouvy mezi bankou a ČKA bude pohledávky spravovat státní agentura, které připadnou veškeré výnosy, které z nich získá.

Proti případné dohodě s ČSOB se včera ohradila dozorčí rada ČKA. „Dozorčí rada se shodla, že tyto varianty znamenají ohrožení ČKA, a v tomto smyslu přijala usnesení pro vedení agentury,“ konstatoval člen dozorčí rady ČKA a stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý.

„Laicky lze říct, že když máme miliardy na cestě, nemá přece smysl se jich vzdávat jen tak za pouhou korunu a případné budoucí výnosy,“ dodal. Mluvčí ČSOB Milan Tománek ovšem tvrdí, že jednání mají vyřešit především problém agentury, které končí možnost vracet pohledávky.

Více informací v dnešním vydání Lidových novin!
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....