Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sobotka našel trik na nižší daně

Ministr financí Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Výstavba rodinných domů a bytů by měla i po roce 2007 spadat do nižší pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Jak takové možnosti chce stát dosáhnout, když přestal blokovat unijní návrh o zvýšení sazeb?

Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že existuje způsob, jak toho docílit. Totiž nařízením vlády, které definuje takzvanou sociální bytovou politiku.

„Našli jsme cestu, která zajistí, že se po roce 2007 nezdraží většina bytové výstavby a výstavba rodinných domů,“ uvedl Sobotka. Možnost, jak toho dosáhnout, je zahrnout téměř většinu výstavby pod pojem takzvaného sociálního bydlení.

Nižší sazba daně by se tak týkala výstavby domů či bytů, které by nějakým způsobem byly financovány z veřejných peněz. „Těch je většina. Jedná se o výstavbu podporovanou z fondu rozvoje bydlení, stavebního spoření, které stát dotuje, a myslím, že by bylo možné tam zahrnout i hypotéky,“ tvrdí Sobotka. Další parametry, podle kterých se určí, zda vyhovují pěti- či devatenáctiprocentní sazbě, budou zřejmě rozměry bytu či domu, jejich cena či kombinace obou.

Na konečné podobě návrhu se musí shodnout vláda. Rezort financí již zadal ministerstvu pro místní rozvoj zpracovat plán, jak by konečná omezení mohla vypadat. „Je plně na vládě, jaká kritéria budou. A budou široká,“ reagoval náměstek ministra financí Tomáš Prouza na dotaz, zda nebudou vyšší sazbou daně znevýhodněni lidé, kteří si postaví dům bez veřejných peněz.
Sobotka se nebojí ani toho, že budou lidé či developerské firmy systém zneužívat. „Budou nastavena pevná pravidla,“ řekl ministr, dále je ale nespecifikoval. Konkrétní plán má být na vládě do 14 dní. K novému „triku“ jsou skeptičtí odborníci i opozice.

Podle ekonoma Patria Finance Davida Marka zaplevelují podobné složité konstrukce daňový systém dalšími zbytečnými výjimkami. „Lidé by unesli základní sazbu DPH na výstavbu, kdyby ale vláda schválila rychlejší deregulaci nájmů a snížila přímé daně,“ dodal Marek. Zklamání z neprodloužení obecné výjimky na výstavbu bytů a domů do roku 2010 vyjádřil i prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý popsal řešení situace jako „Cooperfield v Čechách“.

Nový plán je podle Sobotky plně v souladu s pravidly unie. Vláda hodlá v jeho přípravě pokračovat, i kdyby Polsko znovu zablokovalo jednání o DPH. „Pro ČR je tato varianta výhodnější. Navíc získáme možnost uplatnit nižší sazbu na veškeré dodávky tepla a teplé vody a do roku 2010 i u rekonstrukce a renovace soukromých obydlí,“ uzavřel Sobotka.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Byty z nabídky Airbnb jsou nyní k pronájmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Byty z nabídky Airbnb jsou nyní k pronájmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Byty z nabídky Airbnb jsou nyní k pronájmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...