Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sociální dávky 1: peníze, které dostane každý

PRAHA Jednou z činností, které stát zajišťuje, je přerozdělování. Snaží se tak více či méně naplnit význam pojmu sociální spravedlnost. Zjednodušeně řečeno, přerozděluje peníze v ekonomice tím, že „bere bohatým a dává chudým“. Jedním z nástrojů přerozdělování je například fakt, že bohatší lidé jsou zdaňováni vyšší sazbou daně. To už jsme si popsali v první lekci.

Část toho, co stát na různých daních či sociálním pojištění vybere, jde na podporu sociálně slabších. Těm stát vyplácí různé druhy příspěvků. Dnes a zítra si stručně objasníme, jaké sociální dávky a komu ze státní kasy putují.

Sociální dávky se dělí podle toho, zda jsou poskytovány všem občanům, nebo jen těm, kdo mají určitou výši příjmu.

Dávky nezávislé na příjmu žadatele

Porodné: 17 760 (1 dítě) až 132 800 Kč (paterčata)
Rodičovský příspěvek: 7582 Kč měsíčně
Pohřebné: 5000 Kč

Bez ohledu na příjem rodiny stát vyplácí rodičovský příspěvek, dávky pěstounské péče, porodné a pohřebné. U těchto dávek tedy není důležité, kolik vyděláváte. Vyplácejí se všem, kteří celodenně pečují o dítě do 4 let věku; mají dítě v pěstounské péči; narodil se jim potomek; vypravili někomu pohřeb.

V závislosti na příjmu žadatele nebo jeho rodiny je poskytován přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení a příspěvek na školní pomůcky. O tom, kdo má na tento druhý typ dávek nárok, si povíme zítra.

Vybrané dávky pěstounské péče


Příspěvek na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči: 3680 až 6975 Kč měsíčně (podle věku a zdr. stavu dítěte)
Příspěvek při převzetí dítěte do pěstounské péče: 7120 až 10 013 Kč (podle věku dítěte)

Od 1. ledna platí Zákon o pomoci v hmotné nouzi, který zavádí další tři dávky. Protože se ale dávky pomoci v hmotné nouzi vyplácejí v závislosti na výši příjmu, necháme si podrobnosti na zítřejší lekci.

Základem, ze kterého se stanovuje, zda máte na konkrétní dávku ze druhé skupiny nárok, je životní minimum. Pro každou dávku je stanovena hranice příjmu ve výši určitého násobku životního minima. Když vaše příjmy této hranice nedosahují, stát vám dávku bude vyplácet. Se zvyšujícím se příjmem se pak dávka postupně snižuje. Jeden člověk či rodina přitom může pobírat několik dávek současně. Do příjmů, od jejichž výše se nárok na sociální dávky odvíjí, se zahrnují čisté peněžní příjmy žadatele nebo společně posuzovaných osob – což mohou být rodiče, manželé atd. Kromě příjmů ze zaměstnání, podnikání, pronájmu apod. sem patří třeba i výživné, důchod, podpora v nezaměstnanosti či již vyplácené sociální dávky (kromě příspěvku na bydlení a jednorázových dávek).

O dávky je možné žádat i zpětně, nejdéle však za tři poslední měsíce. Nárok na jednorázové dávky (příspěvek na školní pomůcky, porodné, pohřebné, příspěvek při převzetí dítěte do pěstounské péče, příspěvek pěstounovi na zakoupení motorového vozidla) pak zaniká po roce ode dne, kdy vznikl.

Žádost o poskytování dávek se podává na předtištěném tiskopise na kontaktních místech úřadů práce podle trvalého pobytu. V Praze na úřadech městských částí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...