8. října 2010 17:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sociální demokraté chtějí padesátiprocentní zdanění sluneční energie

Solární eneregie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární eneregie | foto: Shutterstock

PRAHA ČSSD příští týden předloží Poslanecké sněmovně zákon na zavedení padesátiprocentní daně z příjmů za každou kilowatthodinu vyrobené elektřiny ze solárních elektráren. Novinářům to řekl úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka s tím, že vláda by hrozící dramatický růst elektřiny měla řešit společně s opozicí. Česká průmyslová fotovoltaická asociace návrh ČSSD odmítá.

Kabinet by měl podle Sobotky sestavit společný tým expertů vlády a opozice. Jeho úkolem by bylo připravit podklady pro případnou mimořádnou schůzi sněmovny, která by mohla schválit takové legislativní změny, které by zabránily dramatickému růstu cen elektřiny. "Myslím si, že by to byla optimální cesta k řešení nastalé krize," dodal.

solarní elektrárna

Stát by podle návrhu ČSSD měl daň od výrobců fotovoltaické energie vybírat od začátku roku 2011. Podle stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka by sazba daně mohla dosáhnout 50 procent a stát by byl zákonem zavázán vracet část vybrané daně distribučním společnostem, které elektřinu za vysoké výkupní ceny od výrobců kupují. "Tím by pak klesla cena elektřiny pro spotřebitele," řekl Mládek.

Podle Františka Smolky z České průmyslové fotovoltaické asociace by zavedení daně bylo změnou pravidel v průběhu hry. "Výrazně se tím sníží důvěryhodnost České republiky, neboť to přinese riziko arbitráží především u zdrojů se zahraničními vlastnickými subjekty," uvedl Smolka. Vláda by podle něho raději měla růst cen elektřiny kompenzovat z příjmů za emisní povolenky, které by za roky 2013 až 2020 měly činit 90 miliard korun. Ke stejnému řešení se přiklání například Svaz průmyslu a dopravy.

ČTĚTE TAKÉ:Očekávaný růst cen elektřiny v příštím roce pro domácnosti o zhruba 13 a pro firmy o 19 procent v důsledku nadměrného rozvoje obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaických elektráren, považuje Sobotka za hrozivý. Mohl by podle něj podvázat spotřebu domácností, snížit ochotu využívat služby a zpomalit hospodářský růst. Obává se, že by mohly firmy přesouvat výrobu to zahraničí, kde jim takové zvýšení nákladů nehrozí.

ČSSD chce podle Sobotky rovněž "vnést světlo" do vlastnických vztahů ve výrobě solární energie a vytvořit kolektivní systém, který by zaručoval ekologickou likvidaci slunečních elektráren v příštích letech, až bude končit jejich životnost.

Mládek již ve středu uvedl, že novela zákona by také nařizovala příslušnému provozovateli fotovoltaické elektrárny doložit svou vlastnickou strukturu, zejména u akcií na doručitele. Pokud tak ve stanovené lhůtě neučiní, ztratí nárok na dotované výkupní ceny a zelené bonusy. Určení přesného majitele fotovoltaické elektrárny má podle Mládka také zásadní ekologické důvody, a to z hlediska její likvidace po skončení životnosti.

Návrh zákona, kvůli kterému nyní pro vysokou finanční podporu solárních elektráren hrozí zdražení elektřiny, předložila sněmovně vláda sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly v roce 2003.

ČTK, Lidovky.cz