29. ledna 2008 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Société Genérále je v krizi

PAŘÍŽ Krizí nazývají francouzští politici současnou situaci v bance Société Genérále. Ústavu, který vlastní i českou Komerční banku, hrozí nejen po miliardovém finančním skandálu převzetí od silnějších rivalů.

Banka se nyní potýká s vysokými ztrátami z obchodování a ze špatných investic ve Spojených státech, pochybnostmi o kvalitě řízení, a v neposlední řadě i s poklesem ceny svých akcií.

"Société Générale je v krizové situaci," řekla ve vysílání televizní stanice LCI ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová. Politici nicméně dali najevo, že v případě útoku na banku za účelem jejího převzetí by zřejmě zasáhli.

Ústav minulý čtvrtek šokoval finanční trhy oznámením, že jeden z makléřů jí nedovolenými transakcemi způsobil ztrátu přesahující 4,8 miliardy eur (asi 125 miliard Kč). Banka, která vznikla před 144 lety, však nyní řeší i krizi důvěry, protože málokdo je ochoten uvěřit, že pouze jeden člověk je schopen tak dlouho unikat vnitřní kontrole v bance.

Politici tlačí na odchod šéfa banky
Makléř Jérôme Kerviel, který je podle tvrzení banky za její ztráty zodpovědný, byl obviněn z několika deliktů, ale ne z podvodu. Vyšetřující soudce ho propustil na svobodu, což je podle analytiků pro Société Générale velký úder. Znamená to totiž, že prokuratura nedokázala soud přesvědčit, že se Karviel v bance dopustil podvodu.

Kerviel připustil, že překročil interní limity pro obchodování s cennými papíry, obvinění ze spáchání trestného činu však odmítl. Když byl propuštěn na svobodu, začala tlak na Société Générale stupňovat i francouzská vláda.

Prezident Nicolas Sarkozy řekl, že když ředitelé berou tak vysoké platy, mají také odpovídající zodpovědnost. Na skandál by tak mohl doplatit i šéf banky Daniel Buton a jeho nejbližší spolupracovníci.

O banku má prý zájem jednička na trhu
Na finančních trzích se nyní spekuluje, že vlastník Komerční banky by mohl skončit ve skupině BNP Paribas, což je největší banka ve Francii. Této verzi nahrává i fakt, že BNP Paribas už v roce 1999 o Société Générale usilovala, banka se ale tlaku ubránila. Námitky by přitom nemuseli mít ani politici, kterým by patrně vadil jen zájemce ze zahraničí.

Akcie Société Générale od vypuknutí skandálu ztratily už přes 20 procent, od začátku roku se ztráty blíží 30 procentům. Investiční banka Lehman Brothers je přesto nedoporučuje k nákupu, i když tak výrazný pokles by mohl k nákupu lákat. Komerční banka dříve pouze uvedla, že na její hospodářské výsledky kauza nebude mít vliv.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.