14. srpna 2007 17:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sojový nápoj z Německa může obsahovat dioxiny

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

BRNO Sojový čokoládový nápoj od německého výrobce Natumi AG může obsahovat dioxiny a pentachlorfenolem, varovala spotřebitele Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Inspekce se o hrozbě dozvěděla na základě aktuálních informací evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF). Nápoj na český trh dováží firma VEGA Provita z Frýdku-Místku.

Podle varování obsahuje gumu Guar, označovanou jako zahušťovadlo E 412, která je kontaminována dioxiny a pentachlorfenolem.

"Pokud spotřebitelé tento výrobek již nakoupili, SZPI nedoporučuje jeho konzumaci. Případná kontaminace nápoje je však pravděpodobně natolik nízká, že nehrozí nebezpečí přímého ohrožení zdraví," řekla ředitelka kanceláře SZPI Daniela Kolejková.

Varování inspekce se týká dvou druhů sojového čokoládového nápoje s daty minimální trvanlivosti 26. února a 8. dubna 2008 v litrovém a 200 mililitrovém balení. Dovozce začal obě šarže, které celkem čítají 438 kusů nápojů, stahovat z trhu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!