23. listopadu 2014 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Napříč republikou vzrostl počet Čechů, kteří nestačí splácet dluhy

Nezaměstnanost, dluhy a vysoké nájemné trápí mnoho domácností (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost, dluhy a vysoké nájemné trápí mnoho domácností (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Týká se to celé republiky. Splatnost Čechů splácet své dluhy se ve třetím čtvrtletí zhoršila. Byť mírně. Několik tisíc lidí se tak nově ocitlo na v negativním registru dlužníků, který vede sdružení Solus.

Ke konci letošního září mělo dluhy po splatnosti 8,24 procenta všech dospělých obyvatel ČR, zatímco koncem června to bylo 8,07 procenta. Informovalo sdružení Solus, které vede registr dlužníků. Podle něj se tak fakticky zvýšil počet osob zapsaných v negativním registru tohoto sdružení o několik tisíc lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Schopnost hradit splatné závazky se v jednotlivých krajích významně liší. Nejhorší situace je v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení neplní dlouhodobě své závazky 15 dospělých obyvatel ze sta.

Kritická situace v Mostu

Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Nejhorší situaci zaznamenává sdružení dlouhodobě v okrese Most, kde je zapsáno v negativní registru 18 dospělých obyvatel ze sta.

Nejméně potíží se splácením závazků je evidováno naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se pohybuje podíl osob s dluhem po splatnosti kolem hranice 5,5 procenta.

Obyvatelé sociálně vyloučených lokalit v Česku jsou ze všech středo- a...

Obyvatelé sociálně vyloučených lokalit v Česku jsou ze všech středo- a...

Sdružení dlouhodobě apeluje na občany, aby se chovali odpovědně a zdrželi se další snahy o zadlužování v okamžiku, kdy již nedokážou plnit své aktuální závazky. „Registry klientských informací významně omezují riziko, že se klient dostane do dluhové spirály končící exekucí či osobním bankrotem. Pokud již klient není schopen hradit své splatné závazky, měl by důkladně zvážit přijímání jakýchkoli dalších,“ uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

Solus sdružuje 47 společností. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, pojišťovny, stavební spořitelny, telekomunikační operátoři, energetické společnosti či velkoobchodní řetězce. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.

Neschopnost splácet napříč republikou

(kraj a podíl osob v prodlení v procentech)

Vysočina: 5,49

Zlínský: 5,51

Jihomoravský: 6,68

Praha: 6,83

Pardubický: 6,93

Jihočeský: 7,63

Olomoucký: 7,75

Královéhradecký: 7,76

Středočeský: 8,04

Plzeňský: 8,5

Moravskoslezský: 10,15

Liberecký: 11,11

Karlovarský: 13,9

Ústecký: 15,23

ČR: 8,24

Zdroj: Solus, ČTK

Lidovky.cz, ČTK