Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

„Souboj loajality a svědomí“

Vlastimil Tlustý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastimil Tlustý. | foto: Ivan BabejČTK

PRAHA Bývalý ministr financí a expert ODS na daně Vlastimil Tlustý má s daňovou reformou Mirka Topolánka problém. Neví, zda ji podpoří.

LN Zvednete pro reformu ve sněmovně ruku?

 Nevím.

LN Proč nevíte?

 V tuto chvíli mám vážné výhrady. Moje definitivní stanovisko ale závisí na výpočtech, které chci seriózně provést.

LN Co vám na reformě přesně vadí?

 Rozhodně mohu říci, že žádné z čísel, se kterými se ODS prezentovala na předvolebních billboardech a na nichž jsem spolupracoval i já, už neplatí.

LN Jak reformu hodnotíte?

 Na poslaneckém klubu jsem řekl první část stanoviska, které mi zpracovali nezávislí experti ze Slovenska. Nechtěl jsem uvádět vlastní stanoviska, protože jsem věděl, že budou okamžitě označena za podjatá. Zbytek analýzy zpracujeme na základě čísel, která předložila vláda. Bude to trvat dva až tři týdny.

LN Jak se na reformu vámi oslovení experti dívají?

 Jejich základní výhrada je jasná. Reforma nepřináší žádné zjednodušení stávajícího daňové systému ani u DPH, ani u daně z příjmu. Daňové přiznání totiž zůstalo úplně beze změny. Odborníci říkají, že změna v sazbách DPH je politicko-ekonomický nesmysl.

LN Co vám v reformě chybí?

 Že na ni nenavazuje to, co mělo být její součástí. To znamená negativní daň neboli reforma sociálních dávek, která měla zajistit, aby se málo placená práce vyplácela víc než sociální dávky. Nenavazuje žádná důchodová reforma, není tam zatím ani zrušení zdanění dividend. S tím vším se počítá až v dalších krocích. Jinými slovy nic pozitivního to nepřináší. Není mi jasné, proč by tohle mělo být realizováno. To není reforma, ale maketa reformy.

LN Myslíte si, že se daňová zátěž sníží?

 Moji odborníci řekli, že změna DPH, kde jedna sazba je beze změny a druhá se zvyšuje, přinese zdražování. Nebude totiž vykompenzováno snižováním cen jiného zboží. Je to posun výlučně směrem vzhůru. A to je věc, která celé tohle snažení značně znehodnocuje.

LN Když tak ale poslouchám všechny vaše výhrady, zdá se mi, že není šance, že byste reformu podpořil...

 Vyčkám, až slovenští experti spočítají dopady na jednotlivé příjmové skupiny a na státní rozpočet. Musím nejdříve vidět, jak se reforma projeví. Teprve na základě těchto čísel se mohu rozhodnout.

LN Za jak dlouho budete mít propočty hotové?

 Za dva až tři týdny. Dnes jsem dostal do rukou čísla, která odborníkům okamžitě pošlu. Až budu mít výsledky, zaujmu postoj.

LN Bude s vámi vláda jednat? Je ochotna dělat v reformě změny, aby získala vaši podporu?

 Premiér Topolánek hned na úvod oznámil, že je to hotová věc. K tomu podotýkám, že neproběhla žádná přípravná jednání. Poslanecký klub to dostal poprvé a zároveň v úvodu bylo zmíněno, že se na tom nic měnit nebude.

LN Jak tedy bude vláda hledat pro reformu podporu, když není ochotná k ústupkům?

 To je otázka na vládu. Mohu jen říci, že na poslaneckém klubu byli všichni postaveni před hotovou věc. To se netýká jen mě.

LN Objevilo se na jednání více poslanců, kteří mají k reformě výhrady?

 Myslím, že si každý musí říci, co to přinese a za jakou cenu. To je ta kardinální otázka. Já jsem na klubu varoval, že mám vážné obavy ze ztráty důvěryhodnosti nejenom ODS, ale celé koalice. Lidé si totiž přesně efekty spočítají. Sami zjistí, k čemu je to dobré.

LN Pokud by vaše analýzy vyšly tak, že reforma škodí a je nepřijatelná, vzal byste na sebe odpovědnost hlasovat proti? I kdyby to ohrozilo celou vládu?

 Předem jsem říkal, že žádné kroky, které by byly úplně s opačným znaménkem, než za které jsem bojoval ve volbách za ODS, neudělám. Je to souboj. Na jedné straně loajalita, na druhé straně svědomí. A loajalita může nad svědomím vyhrát, pokud to není příliš nákladné. Pokud by náklady byly příliš velké, nezbude mi než se řídit svědomím.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.