14. října 2008 19:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Soud: Karlovarský porcelán je v úpadku

Karlovarský porcelán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovarský porcelán | foto: Reprofoto

PRAHA/KARLOVY VARY Karlovarský porcelán a sklářská společnost Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou jsou v úpadku, rozhodl o tom Městský soud v Praze. Firmy, které patří do skupiny výrobců skla a porcelánu kolem Porcely Plus a Bohemia Crystalex Trading (BCT), byly od 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu.

Soud dnes konstatoval úpadek a pro porcelánku stanovil insolvenčního správce - pražskou společnost Pro - Konkurs. Věřitelé mají 40 dní na to, aby přihlásili své pohledávky, uvádí se v rozhodnutí na www.justice.cz.

Pro obě firmy je prohlášení úpadku dalším krokem v insolvenčním řízení, nyní by měl soud ve spolupráci s majiteli a věřiteli rozhodnout o tom, jakým způsobem ho řešit - zda reorganizací či v konkurzu. Vzhledem k tomu, že už v insolvenčních návrzích majitelé žádali prohlášení konkurzu, bude jeho vyhlášení zřejmě otázkou příštích dnů.

Karlovarský porcelán s 1540 zaměstnanci zatím stále vyrábí a mělo by to tak zůstat minimálně do 20. října. Do této doby se podařilo dohodnout prodloužení dalších dodávek elektřiny a plynu s distribučními společnostmi.

Firma má ale obstavené účty a zaměstnanci tak dnes dostali jen 70 procent svých mezd. Jsou na tom ale podstatně lépe než 1230 pracovníků Skla Bohemia, kteří zůstali bez výplat. Jejich sklárna už také více než týden nevyrábí stejně jako sesterská společnost Sklárny Bohemia v Poděbradech. Ta ale zatím v úpadku není.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!