27. března 2009 19:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Soud poslal do konkurzu Chrenkovu firmu

Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 | foto: Tomáš KristLidové noviny

OSTRAVA Krajský soud v Ostravě dnes prohlásil konkurz na firmu miliardáře Tomáše Chrenka Moravia Energo. Vyplývá to z internetových stránek ministerstva spravedlnosti. Třinecká energetická firma byla v úpadku od 5. března. Její závazky podle soudu činí 1,9 miliardy korun, ovšem zatím bez nároků společnosti ČEZ.

Vyhlášením konkurzu soud zmařil šance na reorganizaci, kterou chtěla zadlužená firma vyřešit úpadek. Podle soudce Petra Budína insolvenční soud dospěl k závěru, že reorganizace není možná a že jiný způsob řešení než konkurz na majetek dlužníka je vyloučen. Důvodem je to, že Moravia Energo již nemá oprávnění obchodovat na komoditní burze a má vysoké závazky.

Ze struktury dluhů podle prohlášení o konkurzu vyplývá, že zásadní část dluhů tvoří závazky vzniklé bezprostředně v souvislosti s činností při obchodování na energetické burze. Závazky vůči bankám poskytujícím prostředky ke krytí burzovních operací dlužníka (Česká spořitelna, UniCredit Bank Czech Republic a Komerční banka) činí přibližně 1,5 miliardy Kč, zatímco závazky z ostatních činností činí přibližně 400 milionů Kč, vyplynulo dále z prohlášení soudu.

Závěrem insolvenčního soudu je, že obchodování na Energetické burze Praha bylo klíčovou činností dlužníka a rovněž z této jeho činnosti byla vygenerována zcela převažující část jeho dluhů. Moravia Energo jako obchodník na burze nakupovala elektřinu až do 23.února, kdy jí Operátor trhu s elektřinou zrušil registrace k provádění uvedených obchodů. Moravia Energo se dostala do vážných potíží, když jí v únoru přerušila energetická společnost ČEZ dodávky elektřiny. Odběratel jí neplatil za dodávky.

Podle insolvenční správkyně Lenky Vidovičové zatím věřitelé přihlásili 28 pohledávek za celkem dvě miliardy korun. ČEZ zatím svou pohledávku nepodala. Podle Hospodářských novin celkové dluhy Moravia Energo blíží až ke čtyřem miliardám korun. Firma dluží velké peníze také švýcarskému Atelu, Pražské energetice, První energetické ze skupiny J&T či firmě E.ON.

Chrenek, který je vlastníkem 51 procent akcií Moravie Energo, chtěl podle týdeníku Třinecký hutník situaci zachránit odprodejem majetku za 600 milionů korun. Záměr ale podle Chrenka zablokovala Komerční banka jako hlavní financující ústav. Mluvčí Komerční banky se k tomu odmítla vyjádřit s tím, že situaci svých klientů nekomentuje. Chrenkova skupina obchoduje s elektřinou dále prostřednictvím sesterské firmy Bicorn. Pražská společnost
Bicorn, sestra krachující Moravie Energo, se počátkem března zaregistrovala jako plnohodnotný člen Operátora trhu s elektřinou. Bicorn stejně jako Moravia Energo součástí holdingu Enias, kde má většinový podíl podnikatel Chrenek.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?