30. března 2010 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Soud rozhodl: Muž je zajištěn výhrou z loterie, sociální dávky nedostane

Soud rozhodl: Muž je zajištěn výhrou z loterie, sociální dávky nedostane | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud rozhodl: Muž je zajištěn výhrou z loterie, sociální dávky nedostane | foto: Shutterstock

BRNO Muž, který díky výhře v loterii pobírá doživotní rentu, definitivně neuspěl ve sporu o přiznání dávky sociální péče. Jeho kasační stížnost zamítl Nejvyšší správní soud, předtím muž z Vysočiny neuspěl na úřadech ani u nižších soudů. Ve stížnosti mimo jiné tvrdil, že se úřady o výhře dozvěděly nezákonným způsobem od zaměstnankyň České spořitelny.

Muž tvrdil, že informace o výhře jsou předmětem zákonné povinnosti mlčenlivosti. Na pracovnice spořitelny dokonce podal trestní oznámení, které však policie odložila. Jejich jednání nenaplnilo formální znaky trestného činu a nebylo společensky nebezpečné. Nejvyšší správní soud navíc upozornil na to, že informace o vyplácené rentě měli úředníci již z dřívějška.

"Přes určité dílčí pochybení zúčastněných organizací při vyřizování žádosti správního orgánu o sdělení rozhodných skutečností nedošlo k takovým procesním vadám, které by ve výsledku mohly mít vliv na zákonnost napadeného správního rozhodnutí," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Jaroslavem Vlašínem.

Každý měsíc dostává 11 tisíc z loterie

Úředníci s pomocí údajů od České spořitelny zjistili, že rodina stěžovatele je zajištěna jednak z příspěvku na bydlení, jednak z doživotní renty 11.000 korun měsíčně. Muž peníze získal v loterii Monopoly. Nejvyšší správní soud připomněl, že žadatel o dávky sociální péče musí úředníkům umožnit, aby si ověřili jeho majetkové poměry. "Stěžovatel tuto povinnost nesplnil a své sociální a majetkové poměry neosvědčil," stojí v rozhodnutí.

Spor o sociální dávku pro rodinu výherce se vleče řadu let. Podle deníku Aktuálně.cz Nejvyšší správní soud už jednou rozhodl, že měsíčně vyplácená výhra v soutěži podle zákona platného do roku 2007 není pravidelný příjem, a to musejí úřady při rozhodnutí o vyplácení dávky vzít v potaz. I po zvážení této okolnosti ovšem úřady rozhodly, že stěžovatel je díky rentě dostatečně zajištěn a nemá nárok na dávku.

ČTK