6. září 2007 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Soud se nad šéfem Hyundai slitoval

Šéf automobilky Hyundai Čong Mong-ku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf automobilky Hyundai Čong Mong-ku | foto: Lee Jin-ManČTK

SOUL Šéf automobilky Hynudai Motor Čong Mong-ku si může oddechnout. Odvolací soud zmírnil únorový rozsudek, podle kterého měl Čong jít na tři roky do vězení. Za zpronověru podnikových financí a jejich využití ke korupci dostal pouze podmínku.

Obhájci v odvolání žádali soud o shovívavost vzhledem k Čongovu přínosu pro jihokorejskou ekonomiku. Prokurátoři naopak požadovali, aby byl trest zvýšen na šest let vězení. Tvrdili, že Čongova trestná činnost nepoškodila pouze automobilku Hyundai, ale také pověst celé Jižní Koreje v zahraničí.

Soudní senát sice tříletý trest potvrdil, ale rozhodl se ochránit Čonga před vězením tím, že trest změnil na podmíněný s pětiletou zkušební lhůtou. "Obžalovaný Čong Mong-ku je považován za symbol firmy Hyundai Motor," řekl předseda senátu v přeplněné soudní síni. "Nechtěl jsem se zaplést do hazardní hry, která by ohrozila národní hospodářství," dodal.

Čong byl dosud díky kauci na svobodě a nadále zastával svoji funkci ve firmě, která je šestým největším výrobcem aut na světě. Investoři se obávali, že Čongova delší nepřítomnost ve vedení firmy by mohla zbrzdit plány na expanzi doma i v zahraničí. "Velmi se nám ulevilo, že tato záležitost je konečně za námi," uvedla automobilka Hyundai.

Hyundai letos v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahájil výstavbu nové továrny, která by měla pro evropský trh produkovat až 300.000 aut ročně a postupně zaměstnat až 3500 lidí. Do závodu pod Beskydami firma investuje 1,1 miliardy eur (přes 30 miliard korun). Firma má již továrny ve Spojených státech, Číně, Indii a Turecku.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!