Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Soud v Nizozemí schválil bankrot LG.Philips

Závod LG.Philips Displays Czech Republic v Hranicích na Přerovsku obnovil 31. ledna provoz dvou ze tří linek na výrobu klasických televizních obrazovek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod LG.Philips Displays Czech Republic v Hranicích na Přerovsku obnovil 31. ledna provoz dvou ze tří linek na výrobu klasických televizních obrazovek. | foto: ČTK

AMSTERODAM Nizozemský soud vyhlásil bankrot evropského holdingu LG.Philips Displays. Společnost v pátek oznámila, že již nebude podporovat své ztrátové dceřiné firmy. Návrh na konkurz podala sama. Ohledně ohroženého závodu firmy v Hranicích na Moravě zatím žádné podobné rozhodnutí nepadlo.

Rozhodnutí holdingu, který patří mezi největší výrobce klasických televizních obrazovek, uvrhlo do velkých problémů český závod LG.Philips Displays v Hranicích na Moravě, který musel dočasně zastavit produkci.

Bankrot již soud vyhlásil nad německými operacemi LG.Philips Displays. Procedura pro případ insolvence začne i ve Francii, sdělila právnická firma Holland Van Gijzen Advocaten, která figuruje jako kurátor. Pro závody v České republice, na Slovensku, v Mexiku a v USA zatím žádné rozhodnutí učiněno nebylo, dodala firma.

Výroba bude pokračovat v pobočkách nizozemsko-korejského společného podniku v Brazílii, Číně, Indonésii, Jižní Koreji a Polsku a pokračovat budou i pobočky v Británii a Nizozemsku. Tyto závody se dohromady podílejí na produkci společného podniku 85 procenty, sdělil Philips v pátek.

Mravinac: situace v Čechách se nemění
Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinace je nyní pro řešení nejdůležitější komunikace mezi ředitelem hranické továrny a správcem konkurzní podstaty. "Míč je na straně hranické továrny, nebudeme se ale bránit ani přímému jednání se správcem konkurzní podstaty," komentoval vývoj v Nizozemí.

Situace českého závodu LG.Philips se ale zatím nijak nemění. Firma dnes znovu zahájila provoz u dvou ze tří linek, který v pátek ukončila kvůli nedostatku materiálu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovalo plán na zachování provozu v hranické továrně, který počítá se zapojením státní České exportní banky (ČEB) či společnosti Osinek do financování výroby. Hranický podnik by například od ČEB mohl získat zhruba 300 milionový provozní úvěr. Hranická továrna podle Mravinace může počítat s pomocí, pokud garantuje, že z ní nebudou odčerpávány peníze do zahraničí. "Druhou podmínkou jsou dostatečné garance zajištění odbytu výrobků," uvedl Mravinac.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!