17. září 2007 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Soud zamítl odvolání Microsoftu

Microsoft uvede Vistu v druhé polovině roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Microsoft uvede Vistu v druhé polovině roku. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRUSEL/LUCEMBURK Evropský soud rozhodl, Microsoft musí zaplatit rekordní pokutu 497 milionů eur za porušování hospodářské soutěže. Dnešní rozhodnutí může mít podle odborníků dopad na celý sektor informačních technologií. Společnost se však může proti rozhodnutí odvolat k Evropskému soudnímu dvoru.

Celý případ je vůbec jedním z nejdůležitějších v historii Evropské unie. Evropské komise totiž v podstatě Microsoftu nařídila, aby sdílel část zdrojového kódu svého operačního systému Windows se svými konkurenty, přestože jde o jeho "vynález".

Komisi se zejména nelíbilo, že operační systém Microsoftu v sobě "nese" i softwarový přehrávač multimédií Windows Media Player. To údajně poškozuje ostatní firmy na trhu, mezi než patří například společnost RealNetworks, která produkuje přehrávač Real Player. Svůj přehrávač pod názvem QuickTime Player má ale například i firma Apple.

Operační systém Windows, který využívá více než 95 procent osobních počítačů na světě, dával podle rozhodnutí komise příliš málo prostoru pro produkty od jiných softwarových výrobců.

Potvrzení pokuty by tak znamenalo přelom v celém průmyslu a podle hlavního právního zástupce Microsoftu Brada Smitha by měl vliv především na inovace v sektoru informačních technologií.  Nejde o jedinou pokutu, kterou EK Microsoftu udělila. Microsoft se sice snažil s komisí po první pokutě s komisí spolupracovat, ale EK nebyla s předloženou dokumentací nebyla spokojená a loni v červenci podnik pokutovala 281 miliony eur za to, že se nepodřídil původnímu nařízení.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz