22. prosince 2014 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Španělé dostali nadílku dřív. V tradiční loterii vyhráli 60 miliard

Loterie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loterie | foto: Shutterstock

MADRID Španělsko zná vítěze tradiční vánoční loterie, kteří si po pondělním mezi sebou rozdělili celkem 2,2 miliardy eur, v přepočtu asi 60 miliard korun. Hlavní výhra ve výši čtyř milionů eur (110 milionů korun) zvaná El Gordo (Tlouštík) připadla tiketům s číslem 13437, kterých bylo vydáno 160.

Vánoční loterie je pro Španěly velkou sváteční událostí. Losování, které probíhá ve slavnostní atmosféře v madridské opeře Teatro Real, přenáší živě televize.

Pondělní ranní vysílání sledovaly miliony lidí, přičemž číslo tiketů s nejvyšší výhrou dětský sbor zazpíval až o čtyři hodiny později.

PSALI JSME:

Loterie, jedna z nejstarších na světě, není postavena na jackpotu, ale na složitém systému, který zajišťuje aspoň minimální výhry pro tisíce sázejících. Historie hry sahá do roku 1812 a účastnit se jí mohou i lidé mimo Španělsko.

V osudí je 100 tisíc pětimístných čísel a od každého čísla existuje 160 losů. Každý los se ale ještě dál dělí na deset kuponů, a tak držitel hlavního výherního kuponu získává 400 tisíc eur. Lidé si obvykle kupují pouze kupony, nikoli celé losy.

Kvůli nové dani si lidé z loterie od loňska odnesou o něco méně než v předchozích letech, protože výhry se daní dvaceti procenty. Hlavní výherci tak nakonec dostanou 320 tisíc eur.

Michal Pavec, ČTK
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!