18. ledna 2015 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Špatný datum spotřeby u autolékárničky? ‚Nečekaný benefit,‘ míní firma

Údajně prošlá autolékárnička od firmy Sheron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údajně prošlá autolékárnička od firmy Sheron. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Datum expirace na autolékárničce nemusí odrážet skutečnou trvanlivost. Časté jsou případy, kdy je lhůta spotřeby na krabici jiná, než u jednotlivých komponentů uvnitř. „Stává se to velmi často,“ míní Igor Sirota, tiskový mluvčí autoklubu ÚAMK.

Končí vám expirace u autolékárničky? Vyhodit krabici i s obsahem bez řádné kontroly se nemusí vyplatit. Lhůta spotřeby jednotlivých částí výbavy se může lišit. „Je běžné, že na krabici je dřívější datum expirace. Na našich stránkách na to upozorňujeme velmi často, dokonce jsme kvůli tomu dělali i tiskovou konferenci,“ řekl Igor Sirota, tiskový mluvčí autoklubu ÚAMK.

Motorista používající lékárničku s prošlým datem na krabici zákon neporušuje. „Z hlediska zákona a pravidel je rozhodující lhůta spotřeby těch jednotlivých položek. Řidič nebo motorista nemá povinnost měnit autolékárničku, pokud jsou její jednotlivé položky v pořádku,“ upozorňuje mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Nákup kompletních lékárniček je pro motoristu pouze ulehčením práce. Jednotlivé komponenty je možné nakupovat a vyměňovat dle potřeby.

Údajně prošlá autolékárnička od firmy Sheron.

Údajně prošlá autolékárnička od firmy Sheron.

Údajně prošlá autolékárnička od firmy Sheron.

Údajně prošlá autolékárnička od firmy Sheron.

„Nečekaný benefit“

Čtenář popsal serveru Lidovky.cz podobný případ, který zdokumentoval i fotografiemi. Podle distributora inkriminované autolékárničky zákazník vlastně vydělal. To, že by špatný datum mohl někoho zmást a donutit zbytečně ke koupi dalšího produktu, si společnost DF Partner nemyslí.

„Zákazník to kupoval a byl seznámen s určitou expirací. Tím, že to otevřel a zkontroloval, naopak fakticky odhalil dodatečný benefit, že lékárničku může používat déle,“ míní mluvčí společnosti Vít Erben. „V tomto případě by měl být zákazník spokojený, že si nepotřebuje pořizovat novou autolékárničku,“ dodává.

Motorista musí být ostražitý. „Ne nezbytně to může být záměr. Je to opravdu na nás - na řidičích, abychom se podívali, zdali ten materiál je použitelný, nebo nad tím mávneme rukou a půjdeme si koupit novou krabici,“ radí Sirota. Datum spotřeby na krabici se má shodovat s komponentem, který projde nejdříve.

jzlJakub Zelenka