2. ledna 2008 20:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spekulanti vyšroubovali cenu ropy

Benzin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LONDÝN  Ropa je nejdražší v historii. Cena americké lehké ropy dnes stoupla o více než čtyři dolary a poprvé se vyšplhala na 100 dolarů za barel. Vzhůru ji tlačily spekulativní nákupy, které jsou důsledkem geopolitického napětí a slabého kurzu dolaru. Cenu ropy hnala nahoru i neklidná situace v Nigerii.

Současná rekordní cena ropy je podle analytikou souhrou několika faktorů. Hlavními z nich jsou slabší dolar, očekávání dalšího poklesu úrokových sazeb ve Spojených státech a situaci v Nigérii. "Ropa dosahující 100 dolarů za barel vyvolává určité znepokojení ohledně spotřebitelů a inflace," upozornil Todd Salamone z firmy Schaeffer's Investment Research.

Úterní útoky ozbrojenců v nigerijském ropném centru Port Harcourt posílily obavy z dalšího narušení vývozu ropy ze země. Nigérie je osmým největším exportérem ropy na světě. Časté útoky ozbrojenců od února 2006 ale vedly k poklesu vývozu zhruba o 20 procent a přiměly tisíce pracovníků z ropného průmyslu k odchodu ze země.

Americká ropa přišla kolem 19:00 SEČ o část zisků a prodávala se za 99,41 dolaru. Severomořská ropa Brent zdražila o 3,78 dolaru na 97,63 USD. Cena americké ropy se loni kvůli oslabení dolaru a poklesu zásob suroviny v USA zvýšila téměř o 58 procent, tedy nejprudším tempem v tomto desetiletí. Analytici předpokládají, že zásoby ropy v USA se za minulý týden snížily o 1,8 milionu barelů. Zaznamenaly by tak již sedmý týdenní pokles za sebou.

čtk

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?