19. srpna 2010 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Špičková vína jsou podobně dobrou investicí jako zlato

Bílé víno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno | foto: Shutterstock

NEW YORK Špičková vína mají v současnosti bez nadsázky cenu zlata, představují jistou investici a prodávají se za jednu z nejvyšších cen v historii, napsala agentura Reuters.

"V době ekonomického poklesu panují všeobecně obavy a kupující se snaží investovat do zlata a dalších bezpečných komodit, což bývá běžná strategie. Zlato je hmotné, má trvalou hodnotu a jeho nákup není riskantní ... To samé se dá říci například i o velice kvalitním vínu z Bordeaux," řekla podle Reuters Jennifer Simonetti-Bryanová, nezávislá konzultantka v oblasti vín.

Drahá vína jsou zajímavá i pro aukční domy
Aukce vín v Londýně, Hong Kongu, New Yorku, Ženevě a Amsterdamu pod taktovkou aukční síně Christie´s vydělala v první polovině tohoto roku na 13,9 milionu dolarů (asi 268 milionů korun), což je o 18 procent více než za stejné období v minulém roce. Asijští kupci tvoří 43 procent z celkového prodeje, uvedl mluvčí Christie´s Erin McAndrew.

"Jsem optimista. Podzimní sezona bude podle mě v oblasti prodeje vín velmi pozitivní a to bude pokračovat také v roce 2011," řekl Charles Curtis, který má v Christie´s na starosti prodej vín.

Zisky z jarní aukce překonaly i očekávání znalců. Například za prodej sedmdesáti lahví vzácných ročníků značek Château Lafite Rothschild očekával aukční dům Acker Merrall & Condit zisk mezi 125.000 a 175.000 dolary.

Prodaly se však za 320.250 dolarů. To znamená, že zájemce zaplatil 4575 dolarů (asi 88.046 korun) za každou láhev.

Jeden z prodejců exkluzivních vín se sídlem v Singapuru podle Reuters uvedl, že sleduje nárůst zájmu o kvalitní vína, která jsou vnímána jako výhodná investice. I přes nárůst cen jdou výborně na odbyt.

Zástupkyně společnosti Premium Liquid Assets Pte, Ltd. nazvala zájem asijských kupců o značku Lafite dokonce "posedlostí" a dodala, že vzhledem k limitované výrobě těchto vín je poptávka vyšší než nabídka.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz