21. listopadu 2008 17:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Společnosti Datart hrozí exekuce

Společnosti hrozí exekuce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnosti hrozí exekuce. | foto: Reprofoto

PRAHA Společnosti Datart International, která v Česku provozuje síť stejnojmenných elektroprodejen, hrozí exekuce. Datart vede spor o 50 milionů korun s firmou AXP Praha, která tvrdí, že jí Datart dluží peníze za dodávku informačního systému.

AXP Praha vyhrála rozhodčí řízení a soud poté nařídil exekuci na majetek Datartu. Datart se proti verdiktu rozhodčí komise odvolal, vyplývá z kopií soudních dokumentů.

AXP Praha požaduje po Datartu zaplacení pohledávky 48 milionů korun a úroků z prodlení od května 2007, takže celková částka již přesahuje 50 milionů korun. AXP na začátku října vyhrála rozhodčí řízení, které s Datartem vedla. Obvodní soud pro Prahu 8 pak 6. listopadu nařídil exekuci na majetek Datartu.

Generální ředitel Datart International Pavel Sláma dnes řekl, že společnost se proti verdiktu rozhodčího soudu odvolala a tím byl výkon exekuce odložen. Obchodní spor by měl nyní podle Slámy projednat pražský
městský soud.

Kauza se týká dodávek informačního systému, který řídí chod prodejen
Datart. Počítačové programy měla Datartu dodat AXP Praha, Datart ale od
smlouvy posléze odstoupil. AXP Praha tvrdí, že Datart i poté její software
používal, a proto se nyní domáhá zaplacení 48 milionů korun.

V Česku Datart International provozuje 29 obchodů se spotřební elektronikou. Ve finančním roce 2007/2008 vykázala firma čistý zisk 79
milionů korun a tržby 4,64 miliardy korun. Hospodářský rok Datartu kvůli
změně účetnictví začal loni v lednu a skončil letos v dubnu. V kalendářním
roce 2006 měl Datart zisk 38,8 milionu korun a jeho tržby obnášely 3,11
miliardy korun.

Datart, který působí na českém a slovenském trhu od roku 1990, je součástí mezinárodní obchodní skupiny KESA Electricals Plc. Kromě kamenných obchodů Datart International v Česku provozuje i internetový obchod. Na Slovensku má sesterská společnost Datart Megastore devět prodejen a zboží nabízí také na internetu.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!