11. září 2008 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spor o 80 miliard. Firma nabízí dohodu

Česko v roce 2000 uvalilo na IPB, která byla původně ve vlastnictví Nomury, nucenou správu a pak ji prodal ČSOB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko v roce 2000 uvalilo na IPB, která byla původně ve vlastnictví Nomury, nucenou správu a pak ji prodal ČSOB. | foto: Lidové noviny

PRAHA Švýcarská firma SPB Consortium, která žaluje stát o 80 miliard korun kvůli pohledávce z konkurzu nástupnické firmy po IPB, nabídla ministerstvu financí mimosoudní vyřešení sporu. Úřad se má vyjádřit do konce září, zatím ho ale nikdo kvůli této nabídce nekontaktoval.

"Těžko můžeme tento záměr komentovat, protože nás ještě nikdo nekontaktoval. Každopádně se budeme bránit účinně u soudu, a věřím, že úspěšně," uvedl mluvčí MF Ondřej Jakob. Pokud by mělo ministerstvo s někým jednat, tak s přímým majitelem pohledávky, dodal Jakob. 

Kvůli IPB žaluje také nuceného správce

Švýcarská společnost SPB Consortium podle informací serveru Aktuálně.cz vede spor také  u Městského soudu v Praze za 40 miliard korun kvůli krachu IPB. Žalovaným je nucený správce banky Petr Staněk, tedy vlastně Česká národní banka, která nucenou správu zahájila, píše server.

Česká národní banka odmítla soudní řízení komentovat s tím, že nejde o spor
vedený proti ČNB, ale pouze proti nucenému správci Petru Staňkovi.

V případě, že ani výsledek soudu neuspokojí SPB Consortium, je podle Tomáše Táborského ze společnosti Deredes švýcarská firma přichystaná vymáhat pohledávku pomocí arbitráže a požadovat sumu včetně úroků až tři miliardy eur. Společnost SPB vlastní zástupci finančních trhů americké skupiny Lorem Ipsum.

O soudně požadovanou částku údajně přišla banka IPB tím, že ji stát diskriminoval při udělování veřejných podpor. Banka tvrdí, že i kvůli tomu později zkrachovala. SPB vykoupila spornou pohledávku z konkurzu nástupnické firmy po IPB.

SPB poukazuje v žalobě především na to, že od roku 1995 do roku 2000 podporoval stát banky masivními finančními příspěvky, týkalo se to ale především České spořitelny, Komerční banky a Československé obchodní banky. Žalobce to považuje za zvýhodňování některých firem, které je neslučitelné s regulérní hospodářskou soutěží.

Soud by měl rozhodovat, zda má SPB na úhradu škody nárok nebo ne. Jednání je nařízeno na 7. listopadu. IPB převzala ČSOB v roce 2000 po finančních problémech.

Nástupnická firma IPB, společnost IP banka, skončila v konkurzu začátkem roku 2004. Konkurzní správce pak vyčíslil všechny pohledávky této firmy za jinými dlužníky. Jednou z nich je i 80miliardová náhrada škody.

Do roku 2006 stát vedl s bývalým majitelem IPB, japonskou společností Nomura, řadu soudních sporů. Japonská banka původně požadovala až 40 miliard korun.

Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec Česká republika Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.
Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.