10. října 2010 19:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spoření pětistovky měsíčně lepší důchod nezajistí, varuje Drábek

Penzista (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzista (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Spoření na penzijní připojištění ve výši 500 nebo 1000 korun měsíčně nemá podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) valný význam. Lidé si prý tak nízkými částkami důchod příliš nevylepší.

V rozhovoru pro nové vydání časopisu Týden ministr řekl, že takové spoření bude pro seniory jen "velmi dobrým příspěvkem na dovolenou". Lidé si podle nedávno zveřejněných údajů ministerstva financí spoří na důchod stále méně. Průměrný měsíční příspěvek v prvním pololetí klesl na 428 korun. Tyto příspěvky však podle Drábka standard v důchodovém věku nezvýší. "Takové spoření nemá valný význam. To by si člověk musel na připojištění platit 3000 měsíčně," řekl v rozhovoru Drábek.

ČTĚTE TAKÉ

Ministr plánuje, že důchodová reforma by měla zvýhodňovat lidi, kteří "odpovědně" vychovali své děti. Výše důchodu konkrétního seniora tak v budoucnu bude podle Drábkových záměrů souviset s množstvím peněz, které jeho dítě odvádí do společného systému. "Nejde o to, aby lidé měli hodně dětí, ale aby bylo co nejvíce plátců s co největším příjmem," uvedl Drábek.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Ministerstvo tak prý chce zohlednit náklady, které mají rodiče s výchovou svých potomků.

Podle Drábka má vláda v otázkách důchodů příliš silné, až nepřiměřené pravomoci. Ministr se proto chystá předložit návrh, podle něhož by kabinet v budoucnu neměl možnost do důchodů výrazně zasahovat. Reforma důchodů podle odhadu ministra vyjde na půl až tři čtvrtě bilionu korun.

Lidovky.cz, ČTK