Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku: Spoření pětistovky měsíčně lepší důchod nezajistí, varuje Drábek

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 7
  • Poslední: 11.10.2010 9:26
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
L. Papazian, Ing. 11.10.2010 9:26

Pan Drábek má bezesporu pravdu, spoří se málo!

Ale není to i jeho zásluha? Proč jsou v Česku tak nízké mzdy, které nepokryjí základní lidské potřeby, do kterých je pochopitelně třeba započítat i nutné budoucí výdaje, tedy peníze na život ve stáří? Proč místo zvyšování platů alespoň o 10.000 Kč měsíčně navrhuje snižování platů pro celý národ, protože v praxi snižování platů ve veřejném (nikoli státním, jak se nesprávně uvádí) pochopitelně přinese i negativní signály do sektoro družstevního a soukromého. Takže asi pan ministr trpí schizofrénií, chce po lidech, aby více platili na důchody, ale dělá ve skutečnosti vše proto, aby lidé sotva přežili do dalšího měsíce.

Za další je otázkou, proč se snižují daně - primární peníze i pro důchody, takže opticky lidem jako zůstane více peněz, resp. nemají pocit, že by si měli za svou práci říci více, neboť jako cukrovka, je to neviditelné na první pohled. Tyto triky, před kterými by nás měl chránit stát (je to i ve státním zájmu), případně tripartita, tak dělají mrtvé brouky a jen občasné výkřiky, jaké pronáší pastor Drábek z Jablonce nad Nisou. Je to pokrytectví - chtít po lidech, aby více spořili a přitom jim nedávat takové prostředky, aby reálně tak mohli učinit. Česká pracovní síla je nejlevnější ve Střední Evropě, jsme všem pro smích. Cena práce musí zohledňovat i náklady na reprodukci pracovní síly včetně důstojného dožití těchto pracovních sil. Asi by si pan Dráběk měl přečíst základní literaturu nebo si u mne objednat hodiny. Není náhodou, proč jsou náklady práce v zahraničí vyšší - vytváří prostor i šetření na budoucno, ale také z vyšších základů se více vybere obecně na daních, což je pro současný chod státu velmi důležité. Takto tratíme vícekrát. A firmy realizující díky mimořádně nízkých pracovním nákladům v Česku mimořádné zisky bohužel pro Česko nic neznamená, neboť buď mají daňové prázdniny, které jsme jim ve své hlouposti nabídli nebo mají sídla v daňových rájích a drze chtějí výhody, ale nic nezaplatit. Celá národohospodářská politika je tak v Česku špatně.

L. Kratochvíl 11.10.2010 7:54

Bez penzijní reformy se není co divit

Ponecháme stranou v jaké platové třídě se pan ministr pohybuje a jaké % platu jsou pro něj ty požadované 3 tisíce a kolik % to je z podprůměrné mzdy, kterou dostávají 2/3 obyvatel ČR.

Ale! Bez schválené penzijní reformy se není co divit, že lidé nenachází chuť spořit do penzijních fondů. Má je k tomu motivovat co? Státní příspěvek? Nebo možnost odpočtu daní? To je tedy slabota. Lidé mohou daleko větší výnosnosti dosáhnout třeba investicí do pozemku, který pak v důchodu prodají, což se samozřejmě ve statistikách "spoření na důchod" neprojeví.

Panu ministrovi bych místo vyhlašování nějakých cifer, doporučil zapracovat na penzijní reformě, abychom už konečně věděli, co můžeme od státu, až půjdeme do důchodu, očekávat. A podle toho uzpůsobit naše případné spoření.

Z. Jaromír 11.10.2010 2:45

špatné počty

I kdyby si už ve svých dvaceti dnešní průměrně vydělávající mladí ukládali celý plat na důchod, pochybuji, že by v pětašedesáti, možná s novými zákony v sedmdesáti letech, měli nějaký extra velký důchod. Např. můj roční plat v tomto věku odpovídal 80 procentům mého nynjěšího měsíčního důchodu... Při nynějším hurá bankovnictví založeném na principu dluhu bude tempo inflace stále a stále větší a  vědět již nyní, jak vysoké by mělo být důchodové pojištění a připojištění, je hádání a mluvení do větru.

P. Přeučil 11.10.2010 0:14

Kolik byste chtěl spořit z desetitisícového platu?

Tento vzácný ministr spadl nejspíš z Marsu, nebo z višně. Počítáme-li reálné hrubé mzdy, bez manažérů a špiček, které se pohybují mezi 12-15000Kč (čistého 10-13000), a ne onen vylhaný vládní průměr 23000Kč,  je doporučených 3000Kč spoření pouhou fantasmagorií pana ministra. Zase jeden z těch, kteří sežrali všechnu moudrost světa a  o normálním životě vědí velké prd.

K. Mikulenková 11.10.2010 8:57

Re: Kolik byste chtěl spořit z desetitisícového platu?

Naprostý souhlas! A to,že spadl z Marsu,je ještě slabě řečeno. Naprosto mimo realitu.

P. Fiala 10.10.2010 21:45

Banky a spořitelny

Žiji již 62 let anikdy jsem od nikoho neslyšel, že by se nám střadatelům v těchto ústavech vložené Kč zhodnotily. Spíše si bankéři a spořitelny žijí mnoho nad poměry a v podstatě neumí půjčovat naše úspory do byznysu efektivně, kde by se měly zhodnotit asi 20% (a kdopak ví jaká je zde korupce?). Možná státní dluhopisy na 5% udržely hodnotu vložené Kč. Nicméně kolik bank zkrachovalo, či udělo nějaké odpisy?

Nicméně t.zv. měnová reforma po 1.válce, doba německé okupace, či r.1953, či doba ruské okupace udělaly v měnových systémech radikální změny. Příčinnou jistě byla 1světová válka, pak 2.světová, a pak studená za železnou oponou. Proč?

Inu výroba zbraní a pak pomocí nich rozmlácený svět a k tomu miliony a miliony mrtvol (vnímáte všechny ty zbraně v TV šotech z Afriky, či blízkého východu?

M. Fialová 10.10.2010 20:11

Spoření

Jak si má člověk spořit víc než 500 Kč na sdůchod, když na to se svým nynějším příjmem nemá?To je potom o tom, že tEď moc nemá a pak nebude mít vůbec nic.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...