22. prosince 2008 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spořitelny praskají ve švech

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní podpora a obavy z dopadů ekonomické krize nahánějí i letos davy lidí do stavebních spořitelen. Klientů, kteří nechávají vklad pro získání roční státní podpory na poslední chvíli, podle zástupců spořitelen přitom přibývá. I letos lidé zvládnou v posledních dnech roku uložit miliardy korun.

„Letos očekáváme větší nával klientů v posledních dnech i hodinách roku, než tomu bylo vloni. Zájem o stavební spoření v letošním roce proti minulosti hodně povyrostl. Navíc se nám daří přilákat klienty i na soutěž o šest vozů Chevrolet Spark, kde je jednou z podmínek uzavření nové smlouvy do konce letošního roku,“ uvedla Hana Vaněčková, tisková mluvčí Modré pyramidy stavební spořitelny (MPSS).

Na větším zájmu lidí ukládat peníze na stavební spoření a uzavírat nové smlouvy se ve velké míře podepisuje ekonomická krize. Domácnosti v době nejistoty totiž vyhledávají bezpečnější varianty, kam dávat volné peníze.
A stavební spoření, které je stejně jako vklady v bankách ze zákona pojištěno na sto procent až do ekvivalentu 50 tisíc eur, požadavky na bezpečnost bezezbytku splňuje.

Zájem o stavební spoření na konci letošního roku se tím pádem ještě více zvyšuje. „Jen za poslední dva měsíce loňského roku uložili lidé na svá konta u naší spořitelny zhruba 8,5 miliardy korun. Z toho šest miliard korun bylo jen v průběhu prosince. Letos v tomto ohledu žádný pokles neočekáváme, právě naopak,“ řekl Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).

Podle odhadů Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) lidé v posledním čtvrtletí letošního roku uloží na svá konta minimálně okolo 20 miliard korun. „Největší díl z tohoto objemu přiteče do spořitelen právě v průběhu prosince,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

Stavební spořitelny jsou přitom na návaly lidí, kteří ukládají peníze kvůli státní podpoře na poslední chvíli, zvyklé. „Pro opozdilce otevíráme hotovostní pokladny, které budou fungovat tři poslední dny v roce. Hotovostní vklady budeme přijímat ještě na Silvestra do 12 hodin,“ doplnila Hana Vaněčková z MPSS. O něco lépe na tom budou klienti Českomoravské stavební spořitelny. „Hotovostní pokladna na centrále v Praze má poslední den v roce otevřeno až do 16 hodin,“ uvedl Rostislav Trávníček z ČMSS.

Podmínkou pro získání státní podpory za rok 2008 je, aby byl vklad připsán ještě letos. Kdo nezvládne peníze ze svého konta v bance odeslat nejpozději 29. prosince, má šanci vklad realizovat hotově na centrále spořitelny v Praze.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!