14. listopadu 2010 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spořitelny půjčily o desetinu méně peněz, zájem o spoření klesl

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Stavební spořitelny poskytly za deset měsíců letošního roku úvěry za necelých 50 miliard korun, což je v meziročním srovnání pokles o desetinu. Vyplývá to z údajů všech tuzemských stavebních spořitelen.

Podle dřívějších odhadů Asociace českých stavebních spořitelen by měl o zhruba 10 procent klesnout trh i za celý letošní rok. Růst v poskytování úvěrů zaznamenala za deset měsíců Raiffeisen stavební spořitelna. Ostatním spořitelnám úvěrové obchody klesly.

Za celý loňský rok spořitelny poskytly úvěry 66,4 miliardy korun, což znamenalo pokles o 11 procent. Uzavřely zhruba 887 000 smluv včetně navýšení cílové částky, přičemž předloni to bylo přes milion smluv.

Počet smluv klesl

Počet nově uzavřených smluv od ledna do konce října v meziročním srovnání mírně poklesl. Klienti letos uzavřeli přes 654 000 nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek.

Cílová částka u nových smluv stoupla o více než pět miliard korun na téměř 210 miliard korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit, nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji navýšit.

Trh se stavebním spořením čekají v následujících letech významné změny. Poslanecká sněmovna již schválila zákon měnící podmínky stavebního spoření.

Změna zákona počítá s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření.

V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena přímo snížením státní podpory. Podpora klesne z maximálních 3000 na 2000 korun. Úroky ze stavebního spoření včetně bonusových úroků podle návrhu nebudou dále osvobozeny od daně.

Lidovky.cz, ČTK