26. března 2007 21:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spory o íránský jaderný program zvyšují ceny ropy

Cena ropy opět vzrostla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cena ropy opět vzrostla. | foto: Reprofoto

LONDÝN Cena ropy opět roste, dnes se dokonce vyšplhala na letošní maximum. Barel severomořské ropy Brent se prodával za 64,35 USD, americká lehká ropa West Texas Intermediate stála 63,06 USD. Důvodem růstu je spor o íránský jaderný program, který Teherán vede se západním světem.

Poslední vývoj sporu mezi Teheránem a Západem se dodávek íránské ropy na světový trh zatím nijak nedotkl. Podle analytiků ale zvyšuje ceny ropy, protože potenciálně ohrožuje zásobování. Írán vyváží zhruba 2,2 milionu barelů ropy za den. Rada bezpečnosti OSN o víkendu přijala novou rezoluci, která rozšiřuje sankce vůči Íránu. Teherán vzápětí oznámil, že částečně omezí spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a svého jaderného programu se nevzdá. Írán tvrdí, že jeho jaderné aktivity jsou mírové, Západ se nicméně obává, že Teherán může chystat výrobu atomové bomby.

Cena Brentu překročila 200denní klouzavý průměr, což je z technického hlediska důležitý mezník. Pokud se na současné úrovni udrží, dá se očekávat její další růst. Dvousetdenní průměr leží na 63,69 USD a je nákupním signálem pro investory, kteří se řídí technickou analýzou. Automatické pokyny by pak zřejmě zajistily, že růst ceny se nezastaví.

Írán je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě, a každá eskalace napětí tedy mívá odezvu i na komoditních trzích. Nynější kroky Teheránu tak vedou k novým obavám, že pokud se vztahy se Západem zhorší, země by mohla sáhnout k přerušení vývozu ropy.

Lidovky.cz, ČTK