Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spotřeba elektřiny láme rekordy

Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín | foto: Reprofoto

PRAHA Česko spotřebovalo podle předběžných výsledků za první pololetí letošního roku nejvíce elektrické energie v historii. Důvodem není podle odborníků jen růst výroby v českých průmyslových podnicích, ale také počasí.

Dlouhou a tuhou zimu, která si vyžádala vyšší spotřebu energií, vystřídala extrémní, a tedy podobně energeticky náročná horka.

„S nadsázkou se dá říci, že lidé měli letos buď zapnuté topení, nebo klimatizaci. Dnů s teplotami, kdy se nepotřebujete ohřát ani zchladit, příliš nebylo,“ říká Jitka Matisková, mluvčí státní společnosti ČEPS. Tato společnost provozuje českou přenosovou soustavu s elektrickou energií.

V lednu se v Česku spotřebovalo o deset procent více elektřiny než za stejné období loňského roku, v březnu a v červnu stoupla spotřeba o čtyři procenta. V červenci přitom odborníci předpokládají ještě mnohem výraznější nárůst.

„Zatím, za prvních šest měsíců, se spotřeba elektřiny celkově zvedla o čtyři procenta. 33 451 gigawatthodin elektrické energie, spotřebovaných za toto období v Česku, představuje nový absolutní rekord,“ říká Matisková. Loni Češi spotřebovali 32 046 gigawatthodin.

Na rekordu se výrazným způsobem podílel právě fakt, že počasí přeskočilo z jednoho extrému do druhého. Topná sezona končila až v polovině května, avšak ještě na začátku června si lidé v mnoha případech kvůli sychravému a chladnému počasí přitápěli. Sotva si ale obyvatelé Česka sundali kabáty, začalo jim být kvůli nástupu extrémně vysokých teplot horko i v nátělnících. „Ta horka přitom trvají už dlouho a podobně jako mrazy zvyšují spotřebu energií,“ říká Matisková.

Roste například výroba v potravinářských podnicích, které vyrábějí nápoje, v mnoha obchodech, restauracích i domácnostech naplno běží klimatizace a chladící agregáty.

Počasí však není jediným faktorem, který zvyšuje spotřebu. „Spotřeba elektrické energie v létě v dalších letech ještě poroste. Důvod je zvyšující se životní úroveň obyvatel a s tím rostoucí počet elektrických spotřebičů včetně klimatizací v domácnostech,“ říká mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Milan Nebesář.

Více informací v dnešním vydání Lidových novin!

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

(ilustrační snímek) Žena na seznamce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

(ilustrační snímek) Žena na seznamce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

(ilustrační snímek) Žena na seznamce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?