Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Srbové prodávají svůj ostrov

Ostrov (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

BĚLEHRAD/PRAHA Chcete si koupit ostrov v Jaderském moři? Pokud máte k dispozici desítky milionů eur, nemusí to být žádný problém. Srbsko totiž nabízí v současnosti prodej pozemků, tenisových kurtů, přístavu, pěti set dvoulůžkových bungalovů v tahitském stylu či například dvě restaurace na ostrově Svatého Marka.

Nemovitosti patří bělehradské společnosti Putnik, která se zabývá cestovním ruchem. Prodej se netýká pozemků zatížených převodem, zákazem nakládání a předkupním právem.

Celkem se prodává 301 579 m2 půdy, což představuje celý ostrov Svatého Marka. Prodej organizuje srbská privatizační agentura na základě plné moci od firmy Putnik a na základě souhlasu akcionářů společnosti z loňského prosince, uvádí se v podmínkách soutěže.

„Nejnižší nabídková cena ve veřejné soutěži je stanovena na 16,755 milionu eur,“ uvádí srbská agentura v inzerátu, který vyšel v britském deníku Financial Times. Nejnižší cena tak začíná na 474 milionech korun. Soutěže se mohou zúčastnit fyzické a právnické osoby, které složí vratnou zálohu ve výši 1,68 milionu eur.

Ostrov Svatého Marka připadne zájemci, který nabídne nejvyšší cenu v průběhu aukce, která se bude konat 31. srpna. Podmínkou je ovšem jednorázová úhrada nabídnuté ceny.

Desítky milionů eur nebo dolarů za ostrov nejsou přitom ve světě výjimečné. Ostrov Cerralvo u mexického pobřeží prodává společnost Vladi Private Islands za 35 milionů dolarů, což v korunách představuje sumu 770 milionů korun. Karibské souostroví Malý a Velký Hans Lollik o rozloze 250 hektarů přijde na téměř miliardu korun.

Aukce srbské privatizační agentury tak může přinést zajímavou nabídku. A to i díky poloze ostrova v zátoce Boka Kotorská.

Ostrov Svatý Marek

Ostrov je označován za „perlu černohorského pobřeží a Boky Kotorské“. Výhodou ostrova je i blízkost mezinárodního letiště, které se nachází ve městě Tivat, které leží naproti ostrovu.

Srbská vláda v současnosti prodává nejen ostrovy, ale pojišťovny nebo například telekomunikace. Minulý týden úspěšně prodala v aukci největšího srbského mobilního operátora Mobi 63 za 1,5 miliardy eur (zhruba 43 miliard korun) norské společnosti Telenor. Ta dá za mobilní firmu rekordní cenu, která byla za státní majetek na Balkáně zaplacena. Kromě prodeje mobilní sítě se rozjíždí privatizace pojišťovny DDOR, která je dvojkou na trhu. Zájem má třináct zájemců včetně České pojišťovny z impéria PPF Petra Kellnera.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!