5. října 2008 18:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

SRN bude ručit za vklady v bankách

Německá kancléřka Angela Merkelová oznamuje spolu s ministrem financí Peerem Steinbrueckem oznamuje na tiskové konferenci 5. října, že německá vláda bude garantovat všechny soukromé vklady v bankách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová oznamuje spolu s ministrem financí Peerem Steinbrueckem oznamuje na tiskové konferenci 5. října, že německá vláda bude garantovat všechny soukromé vklady v bankách. | foto: AFP

BERLÍN Německá vláda bude garantovat všechny soukromé vklady v bankách. Mluvčí ministerstva financí Torsten Albig řekl, že jde o nový směr ve snaze přispět ke stabilizaci ekonomiky. Žádný občan se tak podle kancléřky Angely Merkelové nemusí obávat o bezpečnost vkladů, uvedla agentura AP.

K podobnému kroku před pár dny sáhlo Irsko, které tím vyvolalo značnou nespokojenost v sousední Británii. Někteří britští vkladatelé totiž začali vybírat vklady a přesouvat je do poboček irských bank.

Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je evidentní, že evropské vlády se stále více bojí runu na banky. "K Irsku a Německu se dost možná přidají další státy. V takovém případě lze očekávat, že i ČR bude obdobný krok zvažovat," řekl.

"I když si nemyslím, že by Češi ve velkém přesouvali peníze do Německa, lze počítat se silnou lobby českých bank alespoň pro zvýšení limitu. Navíc to může být vděčné politické téma," míní Hatlapatka.

Německá vláda se nyní zabývá krizí v hypoteční bance Hypo Real Estate, na jejíž záchranu chtěla vynaložit asi 27 miliard eur. Dalších více než osm miliard eur mělo poskytnout konsorcium soukromých bank a pojišťoven, to však záměr v sobotu odvolalo.

Evropská komisařka: Přislib garancí za vklady je diskriminační
Příslib garancí za bankovní vklady, k němuž sáhly některé země Evropské unie, je ve své podstatě diskriminační. Řekla to dnes komisařka EU pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Za bankovní vklady občanů se postavilo Irsko a Německo a kritika, která z úst Kroesové zazněla, je z EK na toto téma zatím nejostřejší. Irsko se rozhodlo poskytnout garance jako první a hned si vysloužilo kritiku v sousední Británii. Část obyvatel totiž začala vybírat vklady a přesouvat je do poboček irských bank.

Kroesová plán garancí kritizovala v nizozemské televizi a krátce nato se k poskytnutí garancí rozhodlo sáhnout i Německo.

Dublin podle Kroesové nyní svůj plán přehodnocuje a patrně v něm udělá nějaké úpravy tak, aby byl v souladu s evropskými pravidly. "Teď jsme v úzkém kontaktu. Mí lidé byli v pátek a v sobotu v Dublinu a vrátili se se zprávou, že budou provedeny změny," řekla Kroesová.

"Garance bez limitů nejsou povoleny. Očekáváme, že to uvedou do takového stavu, kdy budeme moci společně říci, že je to v souladu s pravidly," řekla komisařka.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!