Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šrotovné bude i na lehce ojetá auta

šrotovné - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy šrotovné - ilustrační foto | foto: Eduard GenserekČTK

PRAHA České šrotovné by se mělo vztahovat i na ojetá auta. Vyplývá to z připravovaného zákona. Pokud ho poslanci schválí, mohli by lidé dostat příspěvek 30 tisíc korun na nákup vozu už letos na podzim.

Šrotovné se má vztahovat i na  auta, která mají najeto méně než šest tisíc kilometrů, tedy na tzv. předváděcí vozy. Příspěvek tak bude možné získat i na luxusní vozy, jako jsou například některé modely BMW či Škoda Superb. Stačí, aby cena byla nižší než půl milionu korun. Píší o tom Hospodářské noviny.

"Vnímáme to jako rozšíření nabídky pro méně movité kupující. Díky slevě a státnímu příspěvku se tak dostanou na zajímavé ceny. Předváděcí vozy jsou v podstatě nová auta," řekl prezident Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Šrotovné by mělo být zavedeno od letošního podzimu. Prosadila ho ČSSD při jednání s koalicí v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Příspěvek je navržen ve výši 30 tisíc korun a poslanci by o něm měli hlasovat během příštích dvou týdnů.

Žadatele si stát prověří
Získat šrotovné ale nebude úplně jednoduché. Žadatel bude muset svou žádost doplnit mimo jiné dokladem o placení povinného ručení za staré auto, a to za celý uplynulý rok. Na příspěvek budou mít tedy nárok jenom auta, se kterými se skutečně jezdí. Stát totiž chce zabránit obchodům s vraky a vyplácení příspěvků na nejezdící nebo neexistující vozy. Žadatel bude také muset doložit, že staré auto vlastní déle než dva roky.

Ministerstvo průmyslu chce do návrhu ještě dostat podmínku, že nový vlastník nesmí vůz prodat minimálně jeden rok. Pokud by to udělal, musel by celých 30 tisíc korun vrátit.

V úvaze je i několik dalších omezení, například kauce nebo pokuta. Ty by měly zabránit, aby lidé zahlcovali úřady žádostmi o příspěvek, aniž by potom vrak sešrotovali a koupili si nové auto.

Zatím se neví, zda bude moci o státní příspěvek požádat i živnostník. Podle jedné z variant by jim šrotovné mělo být zapovězeno. Budou-li moci žádat i podnikatelé, nesměli by zároveň při nákupu auta uplatnit odpočet DPH.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...