15. dubna 2009 17:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šrotovné chtějí i plastičtí chirurgové

PRAHA Nejen lepší auta, ale i tělo si zaslouží lidé v době hospodářské krize. K uplatnění takzvaného šrotovného na opravu zubů nebo odsátí přebytečného tuku nabádá pražská klinika, která se zabývá plastickou chirurgií. Svaz pacientů pak vznesl požadavek, aby v podobném duchu bylo zavedeno "ozdravné".

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára by lidé, kteří dbají o své zdraví, měli dostat státní příspěvek ve výši 2500 korun na úhradu všeho, co přispívá ke snížení nemocnosti.

"Kdo potvrdí svým prohlášením, že nekouří, měl by dostat peníze na nehrazené očkování, volně prodejné léky a vitaminy, doplatky a poplatky za léky na předpis, zubní pasty, obroučky brýlí a zdravotnické pomůcky," uvedl v prohlášení.

"Očekáváme také, že příspěvek podpoří zvýšení proočkovanosti obyvatelstva a odbyt léků, vitaminů a zdravotnických pomůcek, na kterých v době krize občané šetří," dodal Olejár.

Roman Šmucler z Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion pak navrhuje "šrotovné" také pro plastické vylepšení "ojetin". "Ekonomická krize je jen jeden z problémů, kterým dnes musí lidé čelit. Nemůžeme však přehlížet ani dramata, která se odehrávají v ložnicích, koupelnách, před zrcadly nebo na stomatologické pohotovosti. Proč nevyužít skvělého konceptu šrotovného a nepomoci občanům této země vyřešit jejich problémy," tvrdí ve svém prohlášení.

Lze "sešrotovat" kartáček nebo tuk
Na rozdíl od aut se lidé ve Šmuclerově klinice mohou nechat "sešrotovat" ihned. Finančně výhodná tak bude pro klienty například výměna černé amalgamové výplně za keramickou nebo náhrada zkaženého zubu implantátem.

Také starý zubní kartáček si tam klienti mohou dát "sešrotovat". Dostanou nový zdarma a pak si mohou dát odborně vyčistit zuby hygienistkou.

V rámci jarní "protikrizové" akce by si lidé podle Šmuclera mohli dát "sešrotovat" také tuk. Těžko však pro liposukci mohou čekat pomoc od státu, a tak klinika nabízí zájemcům vlastní finanční odměnu. Místo "sešrotovaného" tuku jim odborníci vstříknou výplňové materiály všude tam, kde je potřeba něco vyhladit, omladit či zvětšit, tedy do vrásek, koutků úst nebo do rtů. Pomyslné šrotovné pak v tomto případě činí 150 korun za každou odsátou oblast.

Vládní protikrizový návrh počítá se zavedením šrotovného na automobily ve výši 30.000 korun. Zavedení "šrotovného" požadují také čeští nábytkáři, podle kterých by státní příspěvek na likvidaci starého a nákup nového nábytku měl činit 15.000 korun.

Podle Asociace českých nábytkářů by se tak "občanům České republiky otevřela cesta k zakoupení zdravějšího a kvalitnějšího nového nábytku". Energetická společnost ČEZ pak chce dávat příspěvek 1000 korun na nákup nových, energeticky úsporných elektrospotřebičů.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...