9. dubna 2009 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Šrotovné se bude vyplácet od září

V září se vrakoviště zaplní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V září se vrakoviště zaplní. | foto: ČTK

PRAHA Státní příspěvek na nákup nového automobilu, takzvané šrotovné, by v Česku mohl být zaveden v již v září či říjnu. Řekl to dnes stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD), podle kterého by tato podpora nákupu nových automobilů měla fungovat na podobném principu jako v Německu a stát přijde na 2,5 miliardy korun.

Šrotovné ve výši 30.000 korun na pořízení automobilu v ceně do 500.000 korun je součástí protikrizového balíku, na kterém se ve středu dohodla vláda s opoziční ČSSD.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se podle Urbana zavázalo do poloviny dubna připravit návrh mechanismu, podle kterého bude šrotovné v Česku fungovat.

Poslanci by pak mohli balíček protikrizových opatření projednat na dubnové a květnové schůzi. "Pravděpodobná účinnost (šrotovného) by byla asi někde od 1. září, možná od 1. října, ale já bych preferoval 1. září. Takže se na to celý systém bude moci připravit, aby nedocházelo k žádným zbytečným nervozitám," uvedl Urban.

Jak bude fungovat?
"Příští týden se na MPO sejde expertní skupina pro automobilový průmysl, která posoudí, jaký model šrotovného je pro ČR vhodný. Ve spolupráci s ministerstvem financí bude MPO také definovat nejvýhodnější způsob financování celého programu," řekl mluvčí MPO Tomáš Bartovský.

Příspěvek 30.000 korun by podle dohody měl být na nákup nového automobilu, jehož cena včetně DPH nepřesáhne 500.000 korun. Likvidované vozidlo musí být starší deseti let a žadatel jej musí vlastnit nejméně dva roky.

Německý model
"Když jsme dělali dohodu o stimulačním protikrizovém balíčku, jehož součástí je šrotovné, tak jsme si řekli, že nebudeme hledat nějakou třetí cestu českého šrotovného a využijeme německý nebo slovenský model. S větší pravděpodobností ten německý," podotkl Urban.

Český stát by měl na šrotovné uvolnit 2,5 miliardy korun. V Česku je nyní registrováno 2,6 milionu automobilů starších deseti let, přičemž peníze vystačí jen na 83.333 zájemců.

Šrotovné zavedlo v Evropě prozatím Německo, Francie, Kypr, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko a Slovensko.

Lidovky.cz, ČTK