Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Srovnání tarifů: v Česku zaplatíte třikrát víc než v Británii

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Shutterstock

PRAHA Pohled na tarify a ceny telefonních služeb ve Velké Británií dokazuje, jak předražení jsou čeští operátoři. Za srovnatelné služby zaplatíme v Česku trojnásobně vyšší částku.

Srovnání potvrzuje dlouhodobě tušené: Češi platí nejdražší účty za telefonní služby. A to i když mají stejného operátora jako zákazníci ve Velké Británii.

Když vedle sebe postavíte tarify Vodafonu českého a britského, jsou rozdíly zřejmé.

ČTĚTE TAKÉ:

300 volných minut, neomezené sms, internet 500 MB. Při podepsání smlouvy jen na jeden rok budete v Británii Vodafonu posílat každý měsíc 13 liber, tedy 390 korun.

Pokud si v Česku na stránkách Vodafonu zadáte srovnatelné parametry tarifu, jeho cena se vyšplhá na 1565 korun měsíčně (za 250 volných minut volání - 750 korun, neomezené sms - 500 kč, připojení mobilu k internetu s limitem 600 MB - 315 kč. Pokud se spokojíte jen s 250 sms zdarma, srazíte cenu tarifu na 1265 kč).

Co na to T-Mobile a O2

U dalších dvou velkých operátorů si musíte vybrat z nabízených tarifů.
U T-Mobilu se nejvíce britskému tarifu blíží kreditní tarif za 1000 korun měsíčně (máte k dispozici 1000 korun na volání - cena 2,90 kč/minuta - sms v ceně 1,20 kč a mms). K tomu si přiobjednáte internet v mobilu za 239 korun (limit 300 MB). Za paušál s horšími parametry tak T-Mobilu dáte 1239 korun měsíčně.
U O2 stojí tarif, který obsahuje 300 volných minut volání 950 korun (při objednání přes e-shop 760 korun), platíte ale všechny sms. Internet s limitem 500 MB stojí 300 korun. Dohromady tedy u 02 zaplatíte 1250 korun měsíčně, ale nemáte žádné sms zdarma.

Zdroj: t-mobile.cz, o2.cz.

Vodafone nabízí i zvýhodněný tarif, ovšem už s o něco horšími parametry. 250 volných minut, 100 sms zdarma a 600 MB internet vyjde na 790 korun měsíčně (pokud si službu objednáte přes e-shop, tak 711 korun).

Na srovnání tarifů upozornil na sociální síti Jaroslav Kudr, který na svém facebookovém profilu píše, že platit v dnešní době například za sms je jako platit poplatky v bance.

Server Lidovky.cz se pokoušel získat i oficiální vysvětlení rozdílů. Jenže přišla jen strohá odpověď. „Již od dob Oskara se snažíme nabízet zákazníkům nejvýhodnější podmínky na českém trhu. Jako jediný z českých operátorů účtujeme po první minutě po vteřinách, neuvazujeme zákazníky dlouholetými smlouvami, aby si kdykoliv mohli změnit tarif podle svých potřeb,” uvedla Adéla Knopková z tiskového oddělení Vodafonu.

ČTÚ slibuje do budoucna změny

Přemrštěné ceny za služby mobilních operátorů v Česku už vyprovokovaly Český telekomunikační úřad (ČTÚ) k doznání, že na mobilním trhu není plná konkurence. Úřad připravuje návrh, jak trh regulovat a ceny ovlivnit k poklesu. To například znamená otevření cesty pro vstup virtuálních mobilních operátorů, kteří by využívali sítě GSM nynějších operátorů, a přitom by jim konkurovali.

ČTÚ byl dlouhodobě kritizován za to, že neplní své povinnosti, a v důsledku toho má Česko v průměru nejdražší volání ve vyspělém světě.

Virtuální mobilní operátoři, kteří běžně fungují ve většině evropských zemí, by tak mohli zvýšit konkurenci na trhu, a tlačit tak na pokles maloobchodních cen.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...