Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Srovnávat se smí, ale jen poctivě

Reklama v centru Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklama v centru Prahy | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Srovnávací reklama je v Česku legální už sedm let. Výrobci však ne vždy dodržují podmínky, které zákon pro tento typ reklamy předepisuje. PRAHA Takzvanou srovnávací reklamu povolila Evropská unie v roce 1998. V České republice byl tento typ propagace uvolněn k 1. lednu 2001, a to zavedením evropské direktivy do novely českého obchodního zákoníku.

Srovnávací reklama je taková, která přímo či nepřímo označuje konkurenta anebo jeho služby či výrobky. Ne každá je ale legální: podle zákona totiž nesmí srovnávací reklama klamat, musí srovnávat jen zboží nebo služby určené k témuž účelu a porovnávat smí jen podstatné a ověřitelné znaky. Cena mezi ně patřit může, ale srovnávat ji jako jediné kritérium připouští zákon spíš jen výjimečně - srovnávání totiž musí dodržet všechny výše uvedené podmínky.

Právě ceny se přitom týká současná kampaň ČEZu zaměřená na domácnosti. Naproti tomu nadále platí, že zákon zakazuje konkurenta zlehčovat nebo uvádět při srovnávání neúplné údaje.

V Česku se tato reklama neprosazovala jednoduše, mimo jiné kvůli obavám z toho, jak na ni budou pohlížet soudy. K jejímu rozšíření v posledních letech přispěla podle odborníků situace na reklamním trhu, konkrétně přeplněnost celoplošných televizí reklamou. Ta přiměla zadavatele hledat jiné atraktivní cesty, jak oslovit spotřebitele.

Mezi mediálně známé případy srovnávací reklamy se zařadily například propagační akce bankovních domů přímo v městských ulicích. Třeba Poštovní spořitelna postavila „hlídky“ před pobočky České spořitelny, které po zavírací době vyzývaly kolemjdoucí, ať si zřídí účet u Poštovní, kde je ještě otevřeno.

Hodně diskutovanými se staly srovnávací aktivity mobilních operátorů - Vodafone nasazoval svým konkurentům parohy, aby údajně poukázal na nesolidnost jejich nabídky, T-Mobile naproti tomu představil loni kampaň, v níž pánové „Vodník“ a „Kyslík“ sdělovali veřejnosti, že „na síti už nezáleží“. Právě tyto případy však právníci označují za nedovolené zlehčování.
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!